V krajských nemocnicích opět přibývá pacientů hospitalizovaných s onemocněním covid-19, přičemž naprostá většina z nich nebyla očkovaná. K dnešnímu dni má Fakultní nemocnice Ostrava 28 hospitalizovaných (22 z nich nemá očkování), Městská nemocnice Ostrava 16 hospitalizovaných (12 bez očkování), Nemocnice s poliklinikou Havířov 21 (18) a také u dalších zařízení s nižší hospitalizací představuje podíl neočkovaných nadpoloviční většinu.

Podle údajů z Krajské hygienické stanice v Ostravě (KHS OVA) navíc rapidně přibývá nových případů nákazy. Zatímco v první třetině měsíce to byly jedna až dvě stovky denně, úterní nárůst dosáhl hranice šesti set nově nakažených.

V průměru hned čtyři pětiny nakažených nejsou očkovaní pacienti. A v kraji se začíná bít na poplach. „V daný okamžik jsme na tom nejhůře z celé ČR. Naše mobilní očkovací týmy i centra naráží na nezájem se očkovat, přičemž to je jediná cesta, jak se této epidemii bránit. Nechceme přeci, aby zbytečné umírali lidé!“ apeluje na lidi hejtman Ivo Vondrák - ve fotogalerii níže se můžete podívat na čísla vystihující vývoj covidové situace MS v kraji:

Fotogalerie: Vývoj covidové situace v MS kraji

Region je na chvostu

Nejzatíženějším okresem v zemi je pak Ostrava. „Prosím všechny, kteří tak dosud neučinili, běžte se očkovat a přesvědčte i své blízké. Nikdo si snad nepřejeme návrat restrikcí,“ prosí primátor Tomáš Macura. Z údajů Deníku vyplývá, že zájem o očkování v našem regionu je nejnižší napříč republikou.

"Musíme se připravit na možnost dalšího zhoršení situace," říká v rozhovoru pro Deník na téma aktuální covidové situace v kraji hejtman Ivo Vondrák - celý rozhovor najdete zde

Naše země si dala za cíl proočkovat alespoň 70 procent populace starší osmnácti let. Pět krajů milníku už dosáhlo (Praha, Jihočeský, Vysočina, Královéhradecký, Středočeský – ten má dokonce splněno na 108 procent), dalším čtyřem k tomu schází nanejvýš tři procenta. Úplně na chvostu žebříčku je bohužel Moravskoslezský kraj, kde je plán splněn prozatím lehce nad 91 procent, přičemž největší vlna zájmu o očkování už dávno opadla, o čemž svědčí například původní záměr uzavřít jedno z posledních otevřených velkokapacitních očkovacích center na Černé louce, kde bylo za bezmála osm měsíců podáno celkem 280 tisíc vakcín.

Kvůli nynější covidové situaci ale fakultní nemocnice, kraj i město záměr přehodnotili. „S ohledem na zhoršující se epidemickou situaci a zahájení očkování třetí posilující dávkou jsme se společně dohodli, že očkovací centrum na Černé louce ponecháme dále v provozu. Chceme tak pro zájemce nadále zajistit co nejlepší dostupnost očkování,“ informuje Tomáš Macura.

Menší pravděpodobnost

Podle KHS OVA bohužel přibývá také mrtvých. Zatímco v posledních měsících přibylo jedno úmrtí v průměru každý měsíc až dva, nyní je to v průměru jedno denně.

„Za vysokými čísly pozitivně testovaných v našem kraji spatřujeme především nedodržování základních protiepidemických opatření vycházejících z ochranných opatření platných pro celou ČR. Neevidujeme žádná velká ohniska, stále se jedná o velké množství malých lokálních ohnisek nákazy zejména ve školských zařízeních, kde dochází velmi často k přenosu na úzké rodinné kontakty,“ popisuje stav mluvčí KHS OVA Aleš Kotrla a hygienici apelují na všechny nerozhodnutí neočkované občany, aby vakcínu přijali.

Potvrzuje, že drtivá většina nakažených jsou neočkovaní lidé nebo ti, kteří ještě očkování nedokončili. „Z aktuálních údajů, kdy ze všech nakažených jen 19,5 procenta je očkováno dvěma dávkami, vyplývá, že při předpokládané proočkovanosti v Moravskoslezském kraji lehce nad padesát procent se ukazuje protektivita očkování zhruba osmdesát procent. U očkovaných je tedy asi čtyřikrát menší pravděpodobnost onemocnění,“ přiblížil lidem Kotrla. K zákazu návštěv už opět přistoupila většina nemocnic v kraji.

Covidový nárůst v kraji za posledních 10 dní

Datum Pozitivní  Z toho očkovaní  Úmrtí
10.10. 77  18 0
11.10. 242 51 0
12.10. 299  56 0
13.10. 284 55 1
14.10. 255  40 2
15.10. 369  86  3
16.10. 202  41 1
17.10. 186 34 0
18.10. 515 119 0
19.10. 600 128 1

 #interaktivni-infografika|62ebc433-8810-47b1-95f5-452af0ecac3d#