Malá vozítka bez motorového pohonu zahájila svou sezonu Mistrovství České republiky o uplynulém víkend na kopci v českotěšínské části Mistřovice. „No, když jsem před rokem začínal jezdit, měl jsem i strach. Teď už ho ale nemám a na závodění mně baví právě ta rychlost,“ přemítal při odpočinku mezi závody šestiletý Martin Nevlud, který přijel závodit z Rožnova pod Radhoštěm. Úplně nejmladším účastníkem byl ovšem Lukáš Roupa z Klubu minikár Havířov, který byl ještě o několik měsíců mladší. „Pro mnohé je toto start třeba k přechodu na závody motorových vozidel, někteří ale u minikár zůstávají pořád.

Ten sport by byl možná rozšířenější, ale rozhodují finance. Pokud nemáte možnost minikáru si postavit, koupené vozítko stojí téměř čtyřicet tisíc,“ popisuje zákulisí tohoto sportu vedoucí havířovského spolu pořadatelského klubu Petr Skopal. Dodává, že rodiče začínajících závodníků musí být kromě sponzorů navíc také mechaniky, manažery i řidiči, kteří děti vozí na závody. Otcem, který takové zájezdy absolvuje se vším všudy, je například i účastník závodů do vrchu v monopostech Vladimír Burian z Náchoda. „Kluka to chytlo, a tak jezdím s ním. Nakonec jsem se k minikárám i vrátil, abych při těch závodech jen tak neseděl,“ říká při přípravě synovy káry, když zrovna maže gumy rozpuštěnou kalafunou.

To, aby se kola nezasmykávala. Jezdci všech kategorií si v Mistřovicích zajezdili na trati dlouhé asi 450 metrů, která měla i tři slalomové úseky. Nejlepší dosahované časy se pohybovaly okolo čtyřiceti sekund. Každé dvě sekundy přitom jezdci dostávali jako trest, pokud shodili plechovku při slalomu. Šlo o první z celkem čtyř závodů Mistrovství České republiky ve slalomovém ježdění. Počet registrovaných minikáristů u nás se pohybuje kolem čísla 140.