O kolik lidí se jedná státní zástupce neupřesnil. „Mohu potvrdit, že bylo zahájeno stíhání proti více osobám ve věkovém rozpětí od 31 do 53 let,“ řekl Deníku státní zástupce Jiří Venclíček.

Doplnil, že padlo několik obvinění z přečinů, trestných činů, zločinů i zvlášť závažných zločinů, například pro hospodářské trestné činy a trestné činy proti pořádku ve věcech veřejných. „V případě stíhání v kategorii nejtěžšího zločinu je trestní sazba 3 až 10 let,“ dodal žalobce.

Městská realitní agentura Havířov, sídlo společnosti v ulici U Lesa, duben 2023.
Co hledala policie v MRA Havířov. Souvisí zákrok s kauzou Stoka?

Neupřesnil však, zda se jedná výhradně o zaměstnance Městské realitní agentury Havířov anebo i další osoby. „S ohledem na taktiku vyšetřování se k tomu vyjádřit nemohu,“ konstatoval. Nicméně prozradil, že dosud nikdo s obviněných není stíhán vazebně, jak se šířilo. „Žádný návrh na vazbu dosud nepadl,“ řekl Jiří Venclíček.

Vysvětlení podává více lidí

Policisté už také vyslechli jednatele společnosti MRA Havířov Róberta Masaroviče. Ten návštěvu na policii potvrdil. „Podal jsem svědeckou výpověď. Jsem vázán mlčenlivostí. Dál se k věcem nemohu vyjadřovat,“ řekl Masarovič serveru PrahaIN.cz.

Jak už ve středu sdělila mluvčí společnosti MRA Havířov Simona Součková, policisté z útvaru NCOZ provedli prohlídku ve dvou kancelářích společnosti MRA a udělali a odnesli si kopie některých datových souborů z počítačů. „Policie rovněž požádala o součinnost několik zaměstnanců, aby podali vysvětlení. Kolik zaměstnanců to bylo, nevíme,“ dodala.

Druhý jednatel MRA Havířov Marek Světnička Deníku řekl, že jej policie v této věci dosud nekontaktovala. Důvodem může být fakt, že se policie zajímá o záležitosti v MRA, které jsou staršího data, a Světnička je jednatelem od začátku letošního roku.

Jde o manipulaci se zakázkami?

Podle zdrojů Deníku může nejnovější zákrok policie souviset s kauzou Stoka, o níž policie informovala loni v červnu. Má jít o korupci při zadávání veřejných zakázek v Moravskoslezském kraji. Podle vyšetřovatelů skupina cíleně vytvářela zadávací podmínky výběrového řízení tak, aby zvítězila předem vybraná stavební společnost. V rozsáhlém případu ovlivňování veřejných zakázek za 170 milionů korun stíhá policie Milana Konečného a další tři obviněné v pěti konkrétních případech: za rekonstrukce základních škol na Karvinsku a Novojičínsku, opravu školky v polském pohraničí, úpravu kulturního a komunitního centra v Beskydech a rekonstrukci městského domu v Havířově.

Ilustrační foto.
Velká razie na rychlost v pátek. Kde budou měřit na Karvinsku, zde seznam míst

V této souvislosti policie kontaktovala i Jiřího Wawrzyczka, jednoho z jednatelů firmy Merops se sídlem v Českém Těšíně, která s Městskou realitní agenturou Havířov spolupracuje. Objevily se dokonce informace, že právě Wawrzyczek má být jedním z obviněných v této kauze. On to však popírá.

„Ano, asi před dvěma týdny jsem dostal dopis od police. Ale ani nevím, co v něm je. Předal jsem ho právníkům a ti všechno řeší,“ řekl Deníku Wawrzyczek. O obvinění své osoby prý nic neví.

Primátor: Policie mě nekontaktovala

Primátor Havířova Josef Bělica Deníku řekl, že o celé záležitosti neví více, než vyčetl z oficiální zprávy mluvčí MRA. „O zásahu policie v MRA mě informoval pan tajemník. Nikdo mne nekontaktoval a policie po mě nepožadovala žádné vyjádření. Proč zasahují, mi není známo,“ napsal v e-mailu redakci Deníku Bělica.

Voda, spotřeba, ilustrační foto.
Heimstaden posílá na Karvinsku vyúčtování. Část nájemníků děsí nedoplatky

Na dotaz, zda nynější zásah policie může souviset kauzou Stoka, v níž bylo loni obviněno několik lidí kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami a v jednom případě se to mělo týkat zakázky na rekonstrukci městského domu v Havířově, odpověděl, že to netuší. „Pokud někdo svým jednáním poškodil město, budeme velmi razantně požadovat náhradu škody a velmi důrazně zastávat oprávněné zájmy města,“ dodal primátor Havířova.