„Nedá se nic dělat, rajon být uklizený musí a výjimky neexistují. Naopak, ve ztížených podmínkách někdy svou trasu objíždějí ještě déle, takže pobyt venku mají o to delší," přibližuje realitu popelářské práce vedoucí daného provozu v orlovské městské společnosti SMO Richard Kočí.

„Jediná výjimka může nastat, když je místo kvůli sněhu neprůjezdné. Práci to ale chlapům neusnadní a své musí dodělat v nejbližším náhradním termínu," bere si slovo mistr odpadového hospodářství Technických služeb v Havířově Pavel Doležal.

Ve stejném duchu pak odpovídají i mistři a vedoucí daných provozů karvinských Technických služeb a bohumínského BM servisu.

Jak tedy popeláři, kteří tráví denně hodiny zavěšeni na stupačkách svých vozů, mrazy a zimu snášejí? Také zde se mistři jednotlivých provozů na Karvinsku shodují. „Fasují zimní oblečení, zimní rukavice se samozřejmě mění častěji, protože snadno promoknou, mají nárok na horký čaj," říká za všechny Michal Bartečko z Technických služeb Karviná.

Vyhřívaná držadla

„Naše novější vozy pak mají alespoň vyhřívaná držadla, takže se závozníci nemusí držet ledového kovu. Během šichty se pak podle podmínek třeba i vícekrát převlékají do suchých montérek," doplňuje Richard Kočí z Orlové.

A je to až s podivem, ale žádná z místních firem nezažívá v zimě ani nával nemocenských či jiných podobných kolapsů. „Ti chlapi jsou už zkrátka na výkyvy počasí zvyklí a berou to jako součást své práce. Teď je to horký čaj, jinak se jim snažíme usnadnit situaci zase v letních vedrech, ale práce musí být odvedená," dodává Martin Rajnošek z bohumínské firmy BM Servis.

Otužilým a zkušeným mistrům svého oboru, z nichž někteří v okrese tuto práci vykonávají třeba i více jak dvě i tři desítky let, tak mnohdy větší starosti dělají ti, pro které za každého počasí dřou. Veřejnost. Ta jim občas práci stěžuje špatným parkováním, kdy se pak popelářský vůz nedostane na stanoviště. Daleko větší a častější problém jsou ale lidé, kteří stále nechápou, že odpad patří do popelnice a ne kolem nich.