„Vyjíždíme nejen do obytných domů, ale také na veřejná prostranství, kde lidé bez domova v těchto dnech skutečně hledají teplo," řekl zástupce ředitele Městské policie v Karviné Václav Ožana. Strážníci bezdomovce ověřují a následně z místa vykazují, k trvalému řešení to ale nevede přesouvají se jinam. Městská policie má v těchto případech pro bezdomovce zajištěnou možnost noclehu s místními azylovými domy a ubytovnami, mnohdy se ale se zlou potážou.

„Mohou využívat takzvané teplé židle, kdy alespoň sedí v teple a dostane se jim teplé polévky nebo čaje. Mnozí o to ale nestojí, jelikož se v těchto místech musí dodržovat určitý řád," dodal Ožana. Ten vylučuje především požívání alkoholických nápojů. Obyvatelům některých domů už ale dochází trpělivost.

„U vchodu máme špatný zámek, a proto nalézáme ve sklepě nebo v mezipatrech bezdomovce. A určitě nám to není příjemné," řekla jedna z karvinských nájemnic, Kateřina Pospíšilová. Situaci řešili už mnohokrát, ale stále se opakuje. „Netvrdíme, že jsou nebezpeční, ale nikdy nevíte. Navíc zápach a nepořádek, který po sobě bezdomovci zanechávají, je příšerný," řekla Deníku.

Vedoucí střediska Bethel v Karviné, které spadá pod křídla Slezské diakonie, řekla, že v azylovém domě i v noclehárně jsou ještě nějaká volná místa k dispozici a i terénní pracovníci se snaží lidem bez domova dennodenně pomáhat. Nejhůře jsou totiž na tom ti, kteří přespávají venku.

„Těm nabízí terénní sociální pracovník možnost využití noclehárny, azylového domu, popřípadě jiných ubytoven. Může jim také poskytnout teplé oblečení, deku, popřípadě nějaké instantní jídlo," řekla Michaela Wiselková.

Pokud však o tuto možnost nestojí, je důležité, aby měli alespoň teplé oblečení. To mohou získat nejen v azylových střediscích, ale také díky centru ADRA, které provozuje sociální šatník, a to v Karviné a Havířově. „Zde si v provozní době v pondělí a ve středu od 10 do 15 hodin mohou přijít lidé pro oblečení a další potřeby," uvedla vedoucí centra Hana Čadová.

Pomoc čeká na lidi bez domova v celém okrese Charita v Bohumíně má otevřené Nízkoprahové denní centrum pro osoby bez přístřeší a Noclehárnu svatého Martina. I zde je připraven nocleh, umožnění osobní hygieny i poskytnutí sociálně právního poradenství. V Havířově pak funguje Armáda spásy a v Českém Těšíně je to rovněž středisko Bethel Slezské diakonie.