Expozice trofejí zvěře, kterou ulovili myslivci loni na Karvinsku, je instalována od pátku do neděle v restauraci Vinamet v centru Havířova.

„Vystavujeme celkem 209 trofejí srnčí zvěře a také dančí, liščí a poprvé také dvě trofeje psíka mývalovitého. To je nová zvěř, které se u nás začíná dařit. Přišla po svých z Dálného východu přes Rusko a Polsko a začíná se postupně množit i u nás. Je to škodná, která je z našeho pohledu horší než liška. Liška bere jen to, co běhá po zemi, ale psík mývalovitý umí lézt po stromech a loví v hnízdech. Dva psíky ulovili loni v Těrlicku," řekl předseda okresního mysliveckého spolku Václav Přeček.

Myslivci už mají informace o tom, že psíka mývalovitého následuje i mýval severní. Na Karvinsku ale ještě uloven ani spatřen nebyl.

Výstava je přístupná veřejnosti. Lidé si mohou prohlídkou například zpříjemnit čekání na autobus. Všechny trofeje jsou označeny o místě ulovení, lovci a případně o bodovém hodnocení ze soutěží. „Drtivá většina trofejí pochází ze zvěře, která byla ulovena správně. Loví se převážně zvěř, která už dosáhla odpovídajícího věku nebo je z nejrůznějších důvodů potřeba ji odlovit. Několik kusů však ještě mohlo v lesích zůstat a dále předávat geny," dodal Přeček.

Právě vystavené trofeje prokazují, jak se zvěři v přírodě na Karvinsku daří. „Není naším zájmem lovit krásné srnce, kteří nám zaručují další zdravé potomky. Zdravá zvěř je cílem mysliveckého chovu. Pokud bychom nelovili. Proto lovíme jen určitý přírůstek, aby se zvěř nepřemnožila. K lovu se vybírají zpravidla jen vadné kusy. Nevyvinuté nebo špatně vyvinuté paroží prokazuje špatný genetický vývoj, případně, že je zvěř napadena parazity, je zraněná nebo třeba trpí špatnou výživou, která je příčinou zakrnění paroží, které roste od ledna do května," řekl předseda myslivecké komise Zdeněk Juhaňák.

Mezi cenné patří například trofeje daňků. Ti byli na Karvinsku vysazeni uměle. "V 80. letech byli v Chotěbuzi chováni v oboře. Při těžbě dřeva bylo oplocení poškozeno a daňci utekli. Přesunuli se více k horám, protože potřebují větší kus lesa. Některé kusy se tady ale stále pohybují," dodal Přeček.