„Stav kolem té dvacítky se drží už mnoho let. Spíše k nám docházejí lidé, kteří už mají čas a mají například výchovu dětí za sebou a rodinu zabezpečenou. Pokud se tedy nejedná o výjimky, jako jsou mladí, kteří třeba studují nějakou lesnickou školu,“ říká Josef Grobelný ze spolku Zátiší.

K činnosti ve spolku Zátiší lidi obvykle vede láska k přírodě. „Ačkoli to mnozí možná ani nevědí, my se více o zvěř staráme, než je lovíme. V přírodě se zvířata rozmnožují a přírůstky se musí přirozeně udržovat, aby nedocházelo k velkým škodám a zvěř nevyhynula,“ vysvětluje Josef Grobelný.

PŘÍRODA TRPÍ

Současná příroda podle něj velmi trpí překotným rozvojem civilizace. „Před třiceti lety byly v Dětmarovicích a okolí klidné oblasti, kde nic nebylo. Třeba na místě dnešní elektrárny bylo nejvíce místk lovu. Přírodě a zvěři také neprospívá rozvoj cykloturistiky a masivní budování cyklostezek. Navíc cyklisté mnohdy jezdí i mimo ně. To vám potvrdí i myslivci a ochránci v Beskydech či Jeseníkách,“ podotkl Grobelný k současnému stavu přírody.

Letošní jubileum spolek Zátiší oslavil už v dubnu, kdy bylo přesné výročí, a poté v červnu, měsíci myslivosti. Velkou prezentaci měl v rámci letošních Medových dnů.