„Letos je jich opravdu hodně. Lov je v podstatě celoroční, s tím, že na jaře se likvidují i mláďata. Já jsem jich ulovil jedenáct, a to právě v těchto lokalitách. Velkou škodu lišky páchají právě okolo statku, kde mají stále co žrát a majitel je z toho zoufalý,“ řekl myslivec Richard Mikula.

Počíhat si a zastřelit tohle rezavé zvíře není tak jednoduché. „Jsou to hodiny trpělivého čekání, a to především v noci, kdy lišky chodí na lov. Pak je důležité dobře namířit a jednou ranou ji skolit. Zraněné zvíře se jednak trápí, ale také může být nebezpečné. Pokud se to však stane, vždy se chodí se psy následně na dohledávku. Což se mi právě stalo při posledním lovu. Věděl jsem, že jsem ji trefil, ale zásah nebyl smrtelný. Dnes ráno ji můj pes dohledal,“ dodal myslivec.

Podle rovnováhy platí, že by měla být jedna liška na 500 hektarů. Letošní počet ukazuje, že jich je na daný úsek mnohem více. „Odchyt musí stále pokračovat, jelikož pokud se lišky v lokalitě podaří odchytit, takřka ihned jsou nahrazeny, jak se říká od sousedů, a dělají neplechu,“ řekl hospodář sdružení havířovských myslivců Jiří Mokrý.

Přemnožení lišek způsobuje likvidaci drobné zvěře, jako jsou například bažanti, ale také hospodářské zvěře. Především jsou to nosiči nebezpečných nemocí i pro člověka.

„To se nesmí podceňovat. Přenášejí vzteklinu, proto i my jsme velice opatrní a nikdy na lišku nesaháme bez ochranných rukavic,“ doplnil Richard Mikula.