Práce na stavbě obchvatu města se přibrzdily už půl roku po jejich započetí. Na přelomu let 2020-21 se stavební technika zastavila hned na několik týdnů.

Podle Miroslava Mazala z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je investorem stavby, se práce zpozdily z důvodu nepředvídatelných okolností na stavbě. Potvrdil také, že aktuální termín zprovoznění celé nové tříkilometrové silnice je příští rok v červenci. „Může se ale měnit. Je to daleká předpověď,“ dodal Mazal.

Ondřej Skalický se raduje po své další úspěšné trefě do sítě Dukly.
První semifinále pro Karvinou. Pražany zlobil Mokroš

Radost z toho nemají ani na karvinské radnici. „Víme o tom, ale nic s tím neuděláme. To zpoždění nastalo hned na začátku. U tak velké stavby se s drobným zpožděním počítat musí. V tomto případě to bude asi čtvrt roku,“ řekl náměstek primátora Lukáš Raszyk.

Staví se most, podchod i sjezd

V některých úsecích jsou stavbaři připraveni na finální úpravy, někde se ale naplno staví. Takovým místem je například napojení nové silnice na cestu od Stonavy a do zahrádkářské osady v Darkově u mostu přes Olši. Tam už měl v této době podle původních plánů stát podchod, který bude sloužit pro pěší přístup od Darkovského mostu po bývalé ulici Svornosti směrem k vodní nádrži zvané Karvinské moře. Zatím je tam jen železný skelet budoucího pochodu.

Druhá etapa rekonstrukce Nádražní ulice pokračuje. Práce ale nabraly zpoždění. Snímek z dubna 2022.
Rekonstrukce Nádražní nabrala zpoždění. Před hotelem Piast je stále staveniště

Intenzivně se ale pracuje na stavbě nového mostu přes řeku, který vede souběžně s mostem železničním. Před pár týdny také stavbaři začali s budováním sjezdu z Ostravské ulice nad Bělidlem, kde bude příjezd na obchvat ve směru od Ostravy a Orlové.

Ze Stonavy do Karviné možná ještě letos

Pokračování prací na stavbě obchvatu Karviné napjatě sledují také v nedaleké Stonavě. Právě tamním obyvatelům, kteří dojíždějí do Karviné do práce, k lékaři či děti do školy, působí už skoro dva roky trvající uzavírka potíže. ŘSD jim ale dává naději, že ze Stonavy do Karviné bude možné dojet nejkratší možnou trasou ještě do konce roku. „Pokud vše půjde podle plánovaného harmonogramu, je předpoklad uvedení do dřívějšího provozu listopad 2022,“ prozradil Deníku Miroslav Mazal.

Nová Miss Top Model of the World Natálie Kočendová při natáčení rozhovoru pro TV Polar.
Karvinská kráska Kočendová, vítězka Top Model of the World, se soutěžemi končí

Jenže ani pak nebude problémům konec. Chystá se totiž opravy mostu přes železniční trať v Darkově, což si vyžádá opětovnou celkovou uzavírku tohoto úseku. Kdy rekonstrukce mostu začne, se zatím neví. Jejím předpokladem je totiž změna územního plánu města Karviné, která zatím ale neproběhla. "V rámci rekonstrukce je navrhována výstavba nového mostu  a následná demolice mostu stávajícího mimo jiné z důvodu zachování dopravní obslužnosti. Předpoklad samotné realizace je z krátkodobého hlediska zatím nejasný," řekl Deníku náměstek hejtmana pro dopravu Radek Podstawka.