„V Karviné se podařilo naplnit třináct zapečetěných pokladniček, ve kterých jsme napočítali je 82 628 korun. Podařilo se tedy překonat loňskou částku, která byla 78 615 korun,“ řekla Nikola Szkanderová, pracovnice pro vztahy s veřejností z Charity Český Těšín.

Dodala, že letošní výtěžek půjde na obnovení charitního nízkoprahového střediska pro děti a mládež Kometa – na nákup nového vybavení do klubu a na odměny pro děti za účast na soutěžích.

„Část peněz tedy samozřejmě zůstává ve městě. 65 procent výnosu sbírky pak putuje do oblastních charit, 15 procent na projekty diecézních charit a část peněz je věnována také na humanitární pomoc v zahraničí,“ říká Szkanderová.

Místní organizátoři Tříkrálové sbírky byli překvapeni zájmem, zejména malých koledníků. „Koledovat chodily převážně děti a mládež s dospělým doprovodem. Často vyrážely koledovat děti zaměstnanců, které se na to opravdu těšily,“ prozradila Nikola Szkanderová.
Koledníků je však stále ještě málo.

V Karviné se minulý týden počítal výtěžek Tříkrálové sbírky ve městě. Lidé byli štědřejší než loni.

„Máme tady mnoho prázdných pokladniček, které bychom rádi příští rok naplnili,“ řekla Szkanderová.
Pobídky ke koledování pak často visí na farnostech nebo děti o této možnosti informují přímo faráři v kostelech.

Charita Český Těšín nasbírala v celkem dvaceti obcích 1 092 536 korun, přičemž překročila loňský výtěžek. Taktéž Charitě Bohumín se povedlo překonat obnos z minulého roku a celkový výtěžek je 477 367 korun v rámci pěti obcí. Všechen výnos se rozdělí mezi města, ale poputuje také na provoz Charity a také potřebným lidem do zahraničí.

Petr Šelong z Charity Český Těšín prozradil, že lidé často posílají i své příběhy z koledování. „Například paní z Karviné nám poslala historku z koledování, kdy byla doslova objednána do všech tříd školky, kam chodí její dcera. Ve výsledku mělo toto koledování ohromný úspěch a děti, rodiče i paní učitelky si toto zpestření velice pochvalovaly,“ řekl Šelong.