ČTK to řekl pracovník Českého hydrometeorolo­gického ústavu Ostrava Tomáš Ostrožlík.

„Na červen dnes panovaly opravdu vysoké teploty. Týkalo se to ale hlavně Karvinska a Frýdecko-Místecka. Tedy regionů v závětří Beskyd. Rekordy ovlivnilo slunečné počasí a navíc i proudění teplého vzduchu od jihu," řekl.

Teplotní rekordy pro den s datem 13. června padly i na dalších místech kraje. Teploty překonávaly staré rekordy platné od roku 2000, popřípadě z roku 1964. Stalo se tak například v Lučině, Ostravě a Mošnově. Rekord padl i na horách, kde je chladnější podnebí. Na Lysé hoře v Beskydech dnes meteorologové naměřili 24,8 stupně. Rekord starý 15 let tam byl překonán o pět desetin stupně.

Absolutní rekord platný pro Moravskoslezský kraj a měsíc červen ale překonám nebyl. Nejvyšší teplota byla naměřena 19. června 2002 také v Karviné. Tehdy odborníci naměřili teplotu 36,5 stupně Celsia.

Vysoké teploty ale podle Ostrožlíka nevydrží v Moravskoslezském kraji dlouho. Už v neděli večer má přijít ochlazení. „Teploty poklesnou až o deset stupňů. Tuto změnu počasí bude doprovázet déšť, v některých oblastech i bouřky," řekl.