CO SE V ČLÁNKU DOČTETE?

- V Orlové na sídlišti Pátá etapa se chystá rekonstrukce podzemního parkoviště, která zvýší kapacitu z 154 na 274 parkovacích míst.

- Parkoviště, navržené švýcarskými studenty architektury, je součástí modernizace městské infrastruktury a plán zahrnuje i nové dětské hřiště.

- Město připravuje projektovou dokumentaci a při dodržení plánu by mohla stavba začít v roce 2025, s důrazem na bezpečnost a potřeby obyvatel.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Dobrá zpráva pro řidiče-obyvatele orlovského sídliště Pátá etapa! V plánu je rekonstrukce podzemního parkoviště, po které by mělo přibýt 120 nových parkovacích míst. Současná kapacita parkovacího domu je 154 míst, nově by zde mohlo zaparkovat 274 řidičů. Pokud vše půjde podle plánu, realizace stavby by mohla začít v roce 2025.

Někteří řidiči v Havířově ignorují přikázaný způsob parkování například v ulici Na Nábřeží.
Špatné parkování v Havířově pod lupou, strážníci vůči řidičům přitvrdí

Podzemní parkoviště vzniklo díky spolupráci Orlové se švýcarským městem Illnai-Effretikon. Podzemní objekt okolo roku 2002 navrhli studenti tamní fakulty architektury. A líbíil se. Plánovaná rekonstrukce bude dalším krokem k modernizaci městské infrastruktury.

„Museli jsme začít řešit havarijní stav střechy této budovy, což současně využijeme pro rozšíření parkovací kapacity. Nefunkční dětské hřiště, které na střeše bylo, odstraníme a na nevyužité asfaltové ploše, která je za parkovacím objektem a není vhodná pro parkoviště, vybudujeme hřiště nové,“ uvedl místostarosta Orlové Roman Galia.

Dořešit bude třeba také příjezdové a výjezdové trasy na nové parkoviště. „Jako nejvhodnější varianta je navržena příjezdová komunikace kolem obytného domu. Nová cesta bude mít odhlučněný povrch, stávající chodníky propojíme místy pro přecházení a vedle komunikace vznikne zcela nový chodník,“ říká místostarosta.

Na polích mezi Dolní Lutyní a Věřňovicemi by mohla vyrůst obří továrna na baterie do elektromobilů. S investorem intenzivně jedná vláda. Březen 2024.
Výstavba gigafactory na autobaterie u Věřňovic? Kraj dal zelenou průzkumu

Doplňuje, že pi rekonstrukci parkovacího domu je důležité zohlednit bezpečnostní standardy a především potřeby obyvatel. Proto bude nový chodník vybaven bezbariérovými nájezdy a instalována budou také moderní LED svítidla.

Na rekonstrukci parkovacího objektu město v současné době připravuje projektovou dokumentaci. Pokud vše půjde podle plánu, stavba by mohla být povolena do konce roku a realizace by mohla začít v roce 2025.