VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Ostravské už se nebude smět odbočovat

Na Ostravské ulici se připravuje zákaz odbočování od Šumbarku vlevo na Havířov. Možná ale dojde na úplně přehrazení středového pruhu, což by dopravu zkomplikovalo.

18.11.2017 14
SDÍLEJ:

Křižovatka na Ostravské ulici v Havířově dozná změn k vyšší bezpečnosti.Foto: Deník / Běčák Libor

Křižovatka v prostoru startu a cíle někdejších automobilových závodů se stává více rizikovější v důsledku vzrůstajícího provozu. Stalo se tam už několik velmi vážných nehod. Ta poslední v pondělí 6. listopadu. Renault Twingo se při odbočování vlevo srazil s BMW jedoucím od Havířova. 68letý řidič později v nemocnici na následky poranění zemřel. Při vyšetřování se teď posuzuje, zda řidič BMW jel předepsanou rychlostí.

Právě při vyjíždění ze silnice II/473 od Šumbarku vlevo na Havířov mají řidiči největší problémy. V hustém provozu je téměř nemožné tento úkon provést bez zastavení uprostřed křižovatky, když řidiči jen stěží vyčkávají na dostatečně volný prostor v proudu vozidel v obou směrech. Výhled na vozidla od Ostravy jim navíc ztěžují středová svodidla.

Nehody se stávají právě kvůli nedání přednosti v jízdě autům a v důsledku špatného odhadu rychlosti vozidel přibližujících se po hlavní silnici. Povolená padesátka není u řidičů příliš oblíbená, kdy jen málokterý zpomalí z devadesátky, a o to horší může být situace, kdy se úsek mezi Ostravou a zmiňovanou křižovatkou v Havířově změní na silnici pro motorová vozidla s rychlostním limitem 110 km/h.

O řešení situace se hovoří doslova několik desetiletí. Už od stavby nového města Havířova se totiž počítalo s tím, že kolem něj v budoucnu povede obchvat a křižovatky na něm budou mimoúrovňové. A mělo by tak tomu být i v této křižovatce.
Do té doby chce Ředitelství silnic a dálnic po dohodě s policií přijmout alespoň dočasné opatření. Možností přitom mnoho není a nabízí se jen dvě.

Svízel Ostravské ulice je totiž v tom, že jde o silnici 1. třídy, na které platí striktní pravidla. Podle nich není možné budovat nová křížení, která nejsou mimoúrovňová. Proto křižovatka nemůže být přestavěna na světelnou nebo kruhový objezd.

Proto přichází v úvahu zákaz vjezdu do křižovatky od Šumbarku s výjimkou odbočení vpravo na Ostravu. Řidiči by tak už nemohli odbočovat vlevo na Havířov ani projíždět rovně k čističce odpadních vod.

Druhou variantou je úplné zakázání přejíždění dělícího pásu ze všech směrů. Z Ostravské by se tak nedalo odbočit na Šumbark, od Havířova k čističce. Toto řešení by však vyvolalo komplikace. Veškerá doprava od Ostravy, včetně kamionové směřující na šenovské kontejnerové překladiště, by musela jezdit přes velký kruhový objezd.

Které a kdy bude opatření přijato, zatím není upřesněno.

„Problematika nehodovosti v předmětné křižovatce je nám známa. ŘSD se již delší dobu snaží zmodernizovat celý úsek sinice I/11 Ostrava – Havířov, a to tak, abychom mohli v této části komunikace zavést režim silnice pro motorová vozidla. V minulosti již proběhl v tomto tahu silnice I/11 bezpečností audit, který mimo jiné poukazuje na nedostatky typu nevyhovujících zádržných systémů, chybějícího oplocení, nedostatečné délky a poloměry připojovacích a odbočovacích pruhů a v neposlední řadě také hodnotí předmětnou křižovatku I/11 x II/473 jako zcela nevyhovující. Naše organizace intenzivně pracuje na přípravě podkladů, na základě kterých zažádá o zrušení přejezdu přes dělící pás křižovatky I/11 x II/473. Vzhledem k náročnosti celého administrativního procesu přípravy a následné realizace nejsme schopni sdělit přesný termín provedení,“ sdělila Deníku mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Autor: Libor Běčák

Místo události:
18.11.2017 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kateřina Pauláthová je připravena na olympijskou sezonu.

Pauláthová se pokusí o sezonní restart

„Pojďte ochutnat pejska. Naloženého, naporcovaného. Můžeme ho i vykuchat a koupíte si jej,“ haleká na okolí fingovaný prodejce vánočních psů před Novou Karolinou v centru města.
10

Pes v rukou aktivistů jako nástroj k ochraně kaprů

Kapr na štědrovečerním stole stále „válcuje“ ostatní ryby

Tři čtvrtiny obyvatel naší republiky budou mít jako hlavní chod štědrovečerní večeře smaženého kapra, který dominuje před smaženým řízkem.

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Odmítáme být levnou pracovní silou pana Mittala, volali odboráři

Nevyplacení prémií za třetí čtvrtletí pracovníkům středojemné válcovny přivedlo dnes krátce po 14 hodině před ředitelství kunčické huti ArcelorMittal (AMO) několik stovek protestujících hutníků. Ještě pár minut po 14. hodině se zdálo, že účast na demonstraci nebude nic moc. V průběhu několika minut se ale prostranství ale rychle začalo plnit hutníky. Těch nakonec dorazilo několik stovek.

Bezdomovci zimu snášejí

Karvinsko – Na ulici přibývá mladších lidí, které tam přivádějí nejčastěji problémy s tvrdými drogami. Naopak, roste počet starších a „zasloužilých“ bezdomovců, kteří se rozhodli řešit svou situaci, inspirací jim jsou často i zdravotní problémy. První týdny mrazů v této komunitě zatím vážnější problémy nepřinesly.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT