Ani dva měsíce po slavnostním otevření nového náměstí v Orlové-Lutyni totiž nemají řidiči možnost nechat svůj vůz v tamním novém podzemním parkovišti. To bylo k dispozici pouze hostům slavnostního otevření, nikoli však veřejnosti.

Na vině je několik nedořešených věcí. Po odstranění prvního problému a správném napojení svodů dešťové vody, nyní vše stojí na hlásičích případného požáru. „Zkolaudováno máme. Nedostali jsme ale souhlas hasičů. Provoz parkoviště měl být podle plánů bezobslužný, což ale zatím nejde, takže se vše řeší,“ vysvětlila starostka Orlové Lenka Brzyszkowská.

Moderní alarm, který upozorní na vznik požáru, nefungující zařízení či jiné provozní problémy, je v podzemí nutný. Avšak není-li poplach způsobený požárem a jde pouze o nějakou banální technickou závadu, musí alarm do minuty člověk k tomu na místě určený, vypnout. V opačném případě na místo vyjíždějí hasiči, lhostejno, zda hoří, nebo ne. A platit zbytečný výjezd nikdo nechce.

„Dočasně tedy budeme muset mít na místě non stop obsluhu, která vyřeší případné technické problémy, například nefunkční závoru anebo jiné potíže,“ vysvětlila starostka.

Dodala, že pokud se ještě nic nepřihodí, mělo by prý být parkoviště pro veřejnost zprovozněno v pátek 18. listopadu.

Parkování je trvalý problém

Parkoviště pod novým náměstím má kapacitu přes devadesát stání. Většina je určena veřejnosti, místo pro svůj vůz budou mít také nájemníci bytů v novém polyfunkčním domě, kde už město vylicitovalo většinu nabízených bytů.

Možnost nového parkování v centru Orlové řidiče těší, protože nejen centrum města se dlouhodobě potýká s nedostatkem parkovacích míst. Omezená možnost parkování je naproti u obchodního centra, případně pod ním v podzemí. Kdo najde parkovací místo na ulici, může mluvit o velkém štěstí.