A přesně takto prožila poslední dva týdny července patnáctiletá Klára Němcová z Petrovic, která se jen před pár dny vrátila ze Světových dnů mládeže, které se konaly v polském Krakově.

Společně s asi pěti desítkami mladých křesťanů z karvinského děkanátu zažila nejen vřelá přijetí, ale také milá setkání, výpravy na poutní místo v Čenstochové, do koncentračního tábora 
v Osvětimi, prohlédla si Krakov 
a absolvovala setkání s téměř dvou milionů mladých křesťanů z celého světa, kteří se zúčastnili závěrečného programu a mše, již v Campusu Miseri Cordia u Krakova sloužil sám Svatý otec.

Toho zahlédla při procházce 
s kamarády po městě, když docela blízko kolem nich projížděl 
v tramvaji.

„Zvláštní pocit vidět takovou osobnost. Nevím, jak to jinak popsat,“ je trochu na rozpacích Klára, když se z ní snažím dostat nějaké další dojmy z toho okamžiku. „Asi mi to dojde až časem, čeho jsem byla svědkem,“ připouští.

A proč chtěla do Krakova jet? „Právě kvůli příležitosti setkat se s novými lidmi a vystoupit ze stereotypu všedního života. To jsem očekávala a přesně toto jsem zažila,“ říká sympatická blondýnka a ochotně líčí své dojmy a zážitky z uplynulých dvou týdnů.

Zároveň prozrazuje, že na podobné akci nebyla poprvé. I když i pro ni byla tak velká akce nová.

„Kamarádi, kteří byli na podobné akci poprvé, byli doslova 
v šoku, když viděli to nadšení a potkávali tisíce lidí podobného smýšlení,“ říká Klára Němcová.

Z Česka se na Světové dny mládeže vydalo okolo šesti tisíc mladých věřících. Například Italů ale bylo 140 tisíc.

„A Španělů, Němců, Řeků, samozřejmě Poláků, ale třeba 
i Číňanů, Indů a spousty lidí z Jižní Ameriky, ale i černochů. Ti mi připadali tak nějak nejexotičtější,“ usmívá se mladá dívka.

Klára Němcová (vlevo) na setkání s křesťany. Zdroj: Archiv Kláry Němcové

Zážitkem, který v ní dlouho zůstane, bylo společné nocování v kampusu s tisíci dalších věřících. Společně debatovali o víře, o světě i životě, ale třeba probírali papežovy názory a modlili se.

Zatímco mladí křesťané se radovali ze společného setkání 
v Krakově, organizátoři akce byli v pohotovosti kvůli eventuální hrozbě teroristického útoku. Vždyť co se stalo ve Francii i jinde jen před pár dny…

„Ano, byla tam spousta policistů, vojáků doslova na každém kroku. Ale neomezovali nás, jen nenápadně sledovali celý ten ruch,“ říká Klára.

Obavy z terorismu měli i Klářini rodiče. „Taková akce křesťanů – ideální terč pro islámské teroristy. Nebyli jsme úplně klidní, ale naštěstí vše proběhlo bez problémů,“ říká s úlevou v hlase Klářin otec Pavel Němec.

Před jeho dcerou je teď nová výzva: po prázdninách nastupuje ke studiu na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži. Poté snad medicína. Každopádně za tři roky by setkání mladých křesťanů chtěla zažít znovu. A vůbec jí prý neodrazuje, že by musela až do Panamy.