Prostory školy žily od brzkého rána, první absolventi či bývalí kantoři dorazili už v 9 hodin ráno. Na chodbách nechyběly fotografie a nejrůznější dokumenty z historie školy, bývalí studenti se se svými někdejšími kantory potkávali jak ve foyeru, tak ve třídách.

Podle ředitele školy Pavla Kubína slíbilo na Facebooku účast na tomto setkání okolo 600 lidí. „Dnes si to užívám, ale přípravy na tuto akci trvaly celý rok,“ prozradil vysmát Pavel Kubínek při pohledu na hloučky lidí, kteří se bavili, vzpomínali a dělali si společné fotky.

Nejstarším absolventům bylo k devadesátce. K těm nejznámějším patří sexuolog Radim Uzel, který si postěžoval, že nepotkal žádné spolužáky ze své třídy. „Už jsem si zvykl na to, že na takových to akcích bývám nejstarší. Občas mě v nějakém domově seniorů nějaký dědula trumfne, ale většinou patřím k těm nejstarším,“ konstatoval s humorem sobě vlastním lékař, jemuž bude příští rok 80 let.

Jak dodal ředitel Kubínek, život a práce zavály absolventy orlovských škol prakticky do celého světa. „Potkal jsem tu paní, která přijela na sraz z Kypru,“ řekl.

Miroslav Karas, zahraniční zpravodaj České televize, bydlí v Moskvě, ale do Orlové cestoval rovnou z natáčení, které absolvoval ve čtvrtek v Tadžikistánu. Ve své zdravici na školní akademii, která se konala v domě kultury, vzpomínal na to, jak do školy koncem 70. let dojížděl z Havířova a cestou se spolužáky hrávali karty.

Zavzpomínat na školní léta přišli také manželé Jana a Jiří Novákovi z Bohumína i se synem. Poznali se ještě před nástupem do školy, i když studia prožili každý na jiné škole, on na gymnáziu, ona na obchodní akademii. Absolvovali na přelomu tisíciletí.

„Vzpomínky jsou to krásné, asi není třeba nic moc říkat. Každý, kdo to prožil, určitě ví,“ svěřili se při prohlídce jedné ze školních tříd. Mezi absolventy orlovského gymnázia patří také například bývalá primátorka Havířova a poslankyně Milada Halíková anebo Milan Kupka, kapelník karvinské dechovky Malá černá hudba.