Zeman v pondělí odpoledne navštívil nejdříve městskou knihovnu, kde se setkal s vedením města. Oficiálně byl požádán o záštitu nad konáním 19. ročníku Setkání hornických měst a obcí, jehož pořadatelem bude v červnu 2015 statutární město Havířov. „Předali jsme mu připravený dopis se žádostí a samozřejmě jsme jej na tuto akci, se kterou bude zároveň probíhat tradiční Havířov v květech, i s jeho manželkou pozvali," řekl náměstek havířovského primátora Eduard Heczko.

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Havířova.

Prezident pak přejel do centra na setkání s občany. Těch přišlo odhadem více než dva tisíce a zaplnili poměrně velkou část náměstí.

Zeman začal na tradiční téma vysoké nezaměstnanosti v regionu. Připomněl, že v Havířově byl už asi pětadvacetkrát. Lidé mu potom mohli pokládat otázky. Prvního tazatele zajímal názor prezidenta na trest smrti. "Bohužel, nemohu s vámi souhlasit. Důvodem je především možnost justičního omylu. Byl bych však pro zavedení trestu doživotních nucených prací. Je to větší trest, než jen několik sekund strachu před popravou," reagoval prezident.

Jiné občany zajímal názor na privatizaci bytů OKD, nedávná cesta do Číny, energetická koncepce nebo zavedení eura.

"Stát přišel o 9 miliard. Podle některých lidí je pan Bakala gauner a já s tímto názorem souhlasím," odpověděl Zeman. Potvrdil také, že se přes byrokracii v Bruselu připravuje dohoda o přímém leteckém spojení Prahy s Šanghají.

Došlo i na citace

Studenti přišli na setkání s prezidentem Milošem Zemanem s plakátem.

Mezi občany byli také místní studenti, kteří prezidenta přivítali jeho vulgárními slovy, jenž nedávno zmínil v rozhlasovém rozhovoru. Mladíky po chvilce kontaktovaly policistky v civilu, které si s nimi víceméně povídaly o vhodnosti takových projevů. "Chtěli jsme jen vyjádřit svůj názor. Kdybychom se dostali k mikrofonu, položili bychom mu několik otázek," řekl mladíci. 

Samotný Zeman se po položení poslední otázky až podivil, že se ho na zmíněný rozhlasový rozhovor nikdo nezeptal. „A protože jsem na Ostravsku, kde lidé mluví od srdce. Řečeno slovy z filmu Věry Chytilové Kurvahošigutntag, já vám za to ze srdce děkuji," řekl a sklidil potlesk.

Jeden dotaz padl také na primátora Havířova Daniela Pawlase, který vysvětloval, jak bude město pokračovat v zateplování a celkové revitalizaci panelových domů.

Dekorování praporu města

Prezident pak byl vyzván, aby se podepsal do pamětní knihy města a dekoroval prapor města Havířova stuhou prezidenta republiky. Od primátora také převzal malý dar. „Panu prezidentovi jsme darovali zarámovanou grafiku umělce Pavla Hlavatého, na které je budova dnešního Kulturního domu Radost, kde byla před devětapadesáti lety Havířovu udělena městská práva," přiblížil primátor Pawlas.

„Jsem rád, že jsem mohl dekorovat prapor města, které nese krásný název Havířov a ne Čestprácov," rozloučil se Zeman a pokračoval v cestě do nemocnice a pekárny Semag, kde večer návštěvu města ukončil.