Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nacisté vraždili přesně před 70 lety

Dnes je tomu právě 70 let ode dne, kdy nacisté v někdejší obci Životice, dnes součást Havířova, popravili 36 mužů. Šlo o jejich zbabělou pomstu za přestřelku, ke které došlo 4. srpna 1944 v životické hospodě Isidora Mokrosze, kde tehdy partyzáni napadli příslušníky gestapa. Při přestřelce byli zabiti tři gestapáci, jeden partyzán a hostinský.

6.8.2014
SDÍLEJ:

Pietní akt v Životicích. Foto: Deník/Josef Pintér

Nacisté Životice obklíčili 6. srpna ráno a zastřelili všechny muže, kteří neprokázali německou státní příslušnost. Žádný z popravených přitom s předchozí přestřelkou neměl nic společného. Šlo o obyvatele Životic, Horní a Dolní Suché a Horního Těrlicka. Národnostně se jednalo o 28 Poláků a 8 Čechů. Dalších 31 lidí pak gestapo odvedlo do koncentračních táborů, odkud se vrátili jen čtyři.

Pietní akt se koná dnes

Muzeum Těšínska při příležitosti výročí zapůjčilo od Památníku v Lidicích trojici výstav, věnovaných černým místům české historie II. světové války. Zpřístupněny budou právě dnes, a obměněna bude také stálá expozice památníku. Nové výstavy si tam můžete přijít prohlédnout do konce letošního roku.

Jedna z výstav nese název A jméno obce bylo vymazáno… „Výstava vznikla ve spolupráci s Ministerstvem obrany a vedle osudů lidických a ležáckých obyvatel nabízí také informace o československém zahraničním odboji ve Velké Británii a paravýsadcích. Pozornost je věnována období takzvané Heydrichiády i druhému stannému právu, které bezprostředně po atentátu na Heydricha nastalo. Stranou nezůstávají ani mezinárodní ohlasy na vyhlazení Lidic a Ležáků a otázka potrestání válečných zločinců," popisuje mluvčí Muzea Těšínska Iva Lupková.

Další expozice s názvem Tragédie v Ležákách je věnována tragédii v této obci, expozice Lety-život za plotem, zase mapuje historii Romů a zaměřuje se také na tábor a vězení pro romské rodiny v Letech.

Autor: Richard Kutěj

6.8.2014
SDÍLEJ:
Auto v centru Havířova při nehodě zničilo semafor pro chodce.
AKTUALIZUJEME
4

Auto při nehodě v centru Havířova zničilo semafor

V minulé sezoně se povedlo fotbalistům Doubravy vyhrát okresní přebor. I díky tomu budou teď v televizi.

Doubrava přiveze autobus fandů

Díky voličským průkazům budou lidé z Karvinska volit po celém světě

Karvinsko – Téměř dva tisíce voličských průkazů vydaly letos městské a obecní úřady na Karvinsku lidem, kteří z nejrůznějších důvodů přistoupí k volebním urnám mimo své trvalé bydliště.

Na návštěvě: FC Horní Bludovice - fotbal

Karvinsko /FOTO/ – Po letní pauze pokračujeme v našem seriálu, kde se vydávame na fotbaly z nejnižších soutěží. Jako dvanácté přišly na řadu Horní Bludovice.

Starší chodkyně vstoupila před auto, které ji zranilo

77letá žena byla v pátek ráno sražena osobním automobilem, když v Petřvaldě přecházela frekventovanou silnici.

VIDEO: Další zničený obytný dům jde k zemi

Zdevastovaný a vybydlený obytný městský dům naproti karvinskému gymnáziu během několika dní zcela zmizí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení