„Zástupci zaměstnanců OKD mi jasně řekli, že v prvé řadě chtějí práci, v druhé řadě pravidelnou mzdu, a poté, pokud dojde k utlumování těžby, chtějí plný sociální program, který je v kolektivní smlouvě. V opačném případě budeme pokračovat veškerými, a to i tvrdými prostředky, k tomu, abychom dosáhli svého," řekl Deníku po jednání šéf Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Karvinský primátor Tomáš Hanzel pak připomněl, že nejde jen o lidi zaměstnané na šachtách. „Ukončení těžby by se v konečném důsledku dotklo desítek tisíc lidí, kteří jsou na šachty navázaní a byl by to fatální dopad pro sociální prostředí našeho regionu.

Ta situace se musí řešit a my to říkáme už minimálně poslední čtyři roky. A já jsem rád, že i vláda to dnes bere nesmírně vážně. Tvrdím, že těžba uhlí musí pokračovat minimálně do roku 2020 s postupným útlumovým programem a s tím, že zároveň budou nabíhat různé sociální programy. Ale zde dne na den to nejde," sdělil karvinský primátor.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek pak řekl, že stát velké problémy v OKD očekával. Podle předpokladů ale měly nastat až kolem dubna příštího roku. Současná jednání pak vládě komplikuje nejasná vlastnická struktura firmy. "Největším problémem je dohodnout se s majiteli OKD. My bezpečně nevíme, kdo je naším partnerem. Došlo k restrukturalizaci finančních pohledávek," řekl Mládek.

Majitelé obligací, kteří vlastní třetinu akcií firmy, prý vládu upozorňují, že brzo budou mít většinu. "Shodujeme se i s moravskoslezskou tripartitou, že potřebujeme postupný útlum, ale na to bychom potřebovali jasně definovaného vlastníka, pokud možno s korektním přístupem nebo by tam muselo být nějaké jiné řešení. Jiné jasně definované řešení, což si nepřejeme, je správce konkursní podstaty," podotkl Mládek.

V OKD a u dodavatelů dnes pracuje zhruba 13 000 lidí, na ně jsou podle odborů navázány další desítky tisíc pracovních míst. Na případné propouštění musí být připravené úřady práce v regionu. "Chceme vědět, jaká je struktura lidí a už mít předjednáno se zaměstnavateli, koho by případně mohli přijmout," sdělila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Stát by mohl například podpořit rekvalifikace. Podle ministra Mládka je možné i vyplácení mezd nebo odstupného, čímž by se stát stal věřitele firmy.

Další jednání mezi zástupci vlády a zástupci OKD a NWR je naplánováno zkraje ledna příštího roku. Na tiskové konferenci pak také zaznělo, že situaci by velmi pomohlo také dořešení předčasných odchodů horníků do důchodu.