„Žáci druhého stupně mají dnes volno. Děti nižších ročníků si s lektorkou povídali o historii Karviné. Je adventní období, vyprávěla jim o zvycích na Karvinsku a jak Vánoce prožívali lidé v minulosti,“ vysvětlila ředitelka školy Iva Hefnerová. V rámci tohoto projektu pak žáci navštívili hasičskou zbrojnici, Těšínské muzeum a v Galerii zdravého města pak výstavu historického skla. Všude na ně čekal odborný výklad. Na Základní škole Dělnická pojali tento den také netradičně.

„Žáci prvního stupně prožili vyučovací den také speciálně. Připravili jsme pro ně výukové programy na počítači a učitelé ve třídách vedli hodiny formou společenských her. Navštívila nás i pracovnice Červeného kříže, která dětem vysvětlila základy první pomoci,“ řekla zástupkyně ředitele Iva Vráblíková. Děti si pak například mohly sami vyzkoušet oživovací pokusy na umělé figuríně.

„Už jsem si to taky vyzkoušela a docela mi to šlo. Je to dneska fajn, že se stávkuje. Asi proto, aby si od nás učitelé odpočinuli,“ řekla žákyně čtvrté třídy Hana Malcharová. Pracovnice Červeného kříže Marie Hlaváčová byla znalostmi dětí mile překvapena. „Zopakovali jsme si základy první pomoci, ošetření zlomenin, tržných ran a podobně. Děti jsou opravdu šikovné a věděly toho překvapivě hodně,“ podotkla. Sportovní třídy této školy pak prožily den ryze sportovně v nafukovacích halách.

Trenér fotbalistů Michael Klos a jeho manželka Olga, trenérka házenkářek, společně zabavili žáky během stávky nejrůznějšími sporty. „Byl to ale rozhodně náročný den na organizaci,“ podotkl ředitel školy Jiří Kotaška. V Českém Těšíně podle zjištěných informací zůstaly všechny dveře škol uzavřené a děti trávily čas v prostředí svých domovů. Naopak v Bohumíně připravili pro předškolní i školní děti divadelní představení Hvězdička Betlémská.