Nájemné v obecních bytech od nového roku opět podraží. V nejbližších dnech budou o navýšení nájmu v městských bytech rozhodovat například radní města Havířova.

Ze tří původních návrhů půjde k projednání pouze ten, který zvedne nájem na maximální výši, ale zároveň bude počítat s okamžitou slevou.

Cena za metr čtvereční by se měla zvýšit z nynějších 31,80 na částku 50,02 koruny. Zároveň by se mohlo odsouhlasit na příští rok snížení o dvacet až třicet pět procent. Radnice se chce tímto krokem vyhnout případným problémům, které by mohly při následném zvyšování nájemného vzniknout.

Radnice prý nechce dostat ceny na maximum

„Jednostranné zvýšení nájmu se může podle zákona v příštím roce provést naposledy. Poté už by vše řešily pouze nové smlouvy. Musí se přitom brát ohled i na situaci v dalších městech regionu, takže si tímto krokem město vytváří rezervu, kterou může v budoucnosti využít,“ přiblížila mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

„Radnice každopádně nechce dostat ceny okamžitě na maximum, ale zároveň si chce zachovat manipulační prostor. Nájem proto stanoví na padesát korun, ale při slevě budou lidé platit jen čtyřicet a méně,“ vysvětlila Pondělíčková.

Podle návrhu bude dvacetiprocentní sleva minimální. Ještě o deset procent vyšší bude sleva u bezbariérových bytů, a ty, které nemají centrální zásobování teplem, budou mít základní nájemné sníženo dokonce o 35 procent.

Připlatí si i v Bohumíně

Také obyvatelé Bohumína, kteří žijí v městských bytech, si za bydlení příští rok zřejmě připlatí.

„Radní však hledají cesty, aby zvýšení regulovaného nájemného, které jim umožňuje zákon, nebylo pro lidi tak dramatické, a chtějí jim nabídnout slevy,“ řekla mluvčí města Lucie Balcarová.

O definitivní výši nájemného budou radní v jednotlivých městech rozhodovat už v srpnu. Někteří mluvčí však nechtějí předbíhat, a proto neuvádějí ani konkrétní návrhy, které budou radní projednávat.

Karviná: Nájemné probereme na konci léta

„Rada města ještě zvýšení nájemného neprobírala, má to v plánu na konci srpna. Jakékoli odhady, jestli vůbec a o kolik, jestli maximum jako vždycky, to všechno by byly spekulace,“ uvedla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Orlovská mluvčí už byla konkrétnější. „Radní budou tuto problematiku projednávat na svém srpnovém zasedání a v návrhu je 38,05 koruny za metr čtvereční. V současné době máme u bytů 1. kategorie 25,06 korun za metr čtvereční,“ uvedla orlovská mluvčí Nataša Cibulková. (