Celkem tak v návaznosti na Důl Darkov bylo pozitivně testováno už téměř 150 lidí, zaměstnanců OKD a jejich rodinných příslušníků. Další stovky kontaktů musejí hygienici prověřit. 

V Dole Darkov začali hygienici v pondělí s plošným testováním všech zaměstnanců.
Koronavirus v OKD: Kraj zakázal návštěvy v nemocnicích, budou i další opatření?

Mezi rodinnými příslušníky byl pozitivně testován i horníkův syn, jenž navštěvuje ZŠ Generála Svobody. Školní skupina 13 dětí i dvě učitelky jsou proto ve čtrnáctidenní karanténě. 

Informaci potvrdil Pavel Hamza, vedoucí odboru školství a kultury havířovského magistrátu. „Obdrželi jsme informaci od paní ředitelky Základní školy generála Svobody, že v jedné ze tří skupin žáků 9. tříd, kteří se připravují na přijímací zkoušky, je jedno dítě, u něhož byl zjištěn výskyt covid-19,“ uvedl.

Ředitelka školy celou situaci konzultovala s hygienickou stanicí. Konzultace obou zbývajících skupin devátých tříd na škole byly pro tento týden zrušeny. Školu nechá město v pátek řádně vyčistit. Školu tak čeká dezinfekce, první stupeň ale v pondělí může otevřít.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula
Problém s hranicemi: Slováci se bojí nakažených Čechů, Prymula zase Romů

O víkendu se v Dole Darkov chystá další testování zhruba pro 1000 lidí. Prověří se tak všichni zaměstnanci dolu, kteří ještě nebyli testováni, řekla ředitelka KHS Pavla Svrčinová.

Testovat se začnou i příbuzní horníků, kteří měli tento týden pozitivní test na covid-19. Vzorky se odebírají až čtyři nebo pět dní po posledním kontaktu s nakaženým. "Tam je inkubační doba nejčastěji pět, šest dní, takže teprve začnou chodit na odběry. Po neděli budeme mít výsledky," řekla ředitelka. Situací v OKD se bude v pondělí zabývat krizový štáb Moravskoslezského kraje. 

Důl Darkov.
Na Dole Darkov budou o víkendu další testy, jde přibližně o tisíc zaměstnanců

V karvinských dolech pracuje zhruba 8400 lidí, přímo v Dole Darkov a na něm navazující úpravně uhlí pracuje 1800 lidí. Nákaza covidem-19 se tam začala šířit minulý týden, proto tam tento týden hygienici otestovali téměř 800 lidí. Našli mezi nimi devět desítek nakažených, kteří většinou neměli žádné příznaky nemoci. Hygienici ale čekají nárůst počtu nakažených hlavně v jejich rodinách. "Teď rychle zjišťujeme kontakty, aby ti lidé byli doma, v karanténě, šli na vyšetření," řekla Martinková.

Kolik lidí bude zapotřebí otestovat, se podle ní zatím nedá odhadnout, ale určitě to budou minimálně stovky.

Hygienici využívají chytrou karanténu a vzpomínkové mapy. "Vyhledáváme osoby, které byly v epidemiologicky významném kontaktu s nemocným či nosičem," řekla Martinková. Nosiči jsou lidé, kteří byli pozitivně testováni, ale nemají žádné příznaky nemoci. "Voláme nejdříve nemocným a nemocný nám sdělí kontakty, o kterých ví, že s nimi byl. Zaměřujeme se na blízké, kteří jsou ve společné domácnosti, ti jsou nejdůležitější," řekla Martinková. Důležité jsou rovněž úzké kontakty z pracoviště. Při chytré karanténě se využívají údaje z mobilních telefonů či platebních karet.

"Pokud ten člověk dá souhlas s tím, že nám dá geolokační údaje, tak nám vyjede mapa, kde si můžeme ověřit, jestli na něco nezapomněl. U horníků tu mapu využíváme u jejich pohybu na povrchu. Takto můžeme vyhledat osoby, které pak kontaktujeme," uvedla Martinková.

Fotbalisté Karviné se mohou v rámci města či oblasti ocitnout v karanténě.
Restart ligy v ohrožení? Karviná se může ocitnout v karanténě
Důl Darkov.
Situace na Dole Darkov: Karvinští Piráti píší ministryni, vyjádřilo se i město