„Minulý týden – poprvé od sněhové kalamity v roce 2006 – odvážíme nákladními auty sníh z města na zpevněné plochy mimo obydlené části. Sníh se nesmí shrnovat do vodních toků,“ prozradila mluvčí města Dorota Havlíková.
Jedná se zejména o ulice Frýdecká, Karvinská, Ostravská nebo Slovenská. „Aktuálně jsme s ohledem na déšť a teploty nad nulou přestali nakládat sníh z chodníků a budeme jej odvážet pouze ze zastávek a přechodů pro chodce,“ řekla ve středu ráno Havlíková.

Město Český Těšín má zpracovaný plán zimní údržby a nasmlouvané dvě firmy, které mají v terénu všechny pracovníky. O sjízdnost cest se stará nepřetržitě obsluha pěti traktorů a dvou velkých posypových aut. Ruční čistění zajišťuje celkem 15 lidí s hrablemi a tři obslužná vozidla. Chodníky uklízejí také dva stroje s obsluhou.

„Jsme si vědomi, že práce v terénu je náročná a často nevděčná. Ve srovnání se sousedním Polskem, kde chodníky musí uklízet pod hrozbou pokuty majitele nemovitosti, mají naše samosprávy po změně zákona při vytrvalém sněhu mnohem složitější situaci. Také je problémem nemožnost zkoordinovat plány obcí s údržbou silničky, kdy nám často nahrne sníh ze silnice na naše odklízení chodníky,“ uvedla starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková.