Od doby, co OKD oznámilo, že plánuje pod Starým Městem těžit uhlí, tedy už nějaký šest let, se z této městské části ozývají hlasy, že radnice nechala obyvatele této lokality na pospas dobyvačných plánům těžařů, nezajímá ji, jak se tam lidem žije a brání se investicím v této čtvrti. Jak to vidíte vy na radnici?

Tak to určitě není. Faktem je, že minulé vedení města bylo postaveno před dilema, zda povolit těžbu, nebo připravit o práci tisíce horníků, potažmo o obživu jejich rodin. Jak známo, těžaři nakonec zredukovali rozsah těžby, což bylo mj. právě na popud karvinské radnice, která podmínila svůj souhlas s těžbou tím, že její vlivy nesmí ohrozit průmyslovou zónu Nové Pole.

Další vývoj událostí všichni známe: společnost OKD poté získala studii EIA (vliv těžby na životní prostředí), pak firma upadla do insolvence a po restartu její představitelé prohlásili, že se plánů na těžbu pod Starým Městem nevzdávají.

Dobrá a jaké má město aktuální informace o záměrech OKD v této lokalitě?

Nedávno byli na radnici zástupci OKD a ti tlumočili informace z reorganizačního plánu, kde je napsáno, že firma chce těžit pod Starým Městem. Víc zatím opravdu nevíme.

Společnost OKD stejně jako město na červnové setkání s lidmi ve Starém Městě vyslali jen řadové úředníky, od nichž se tamní obyvatelé nic z toho, co by chtěli vědět, nedozvěděli. Směrem k městu na setkání také zaznělo, že radnice Staré Město odepsala, nic pro jeho obyvatele nedělá a mimo jiné zazněly požadavky na nové investice ve Starém Městě, např. do nové kanalizace. Jak to vidíte na radnici? Budete na to nějak reagovat?

Nesouhlasím s tvrzením, že jsme Staré Město odepsali. Budeme do něj investovat. Všem, kdo tam tu situaci znají, je jasné, že tam život není nejkomfortnější, že tam chybí základní vybavenost, nejvíce asi obchod s potravinami. Proto se budeme se snažit lidem život zpříjemnit, opravíme silnice, pokud tam třeba nefunguje veřejné osvětlení, jak se poslední dobou stávalo, necháme to opravit.

Už jsme se také snažili zajistit alespoň pojízdnou prodejnu, která by zásobovala tamní lidi základními potravinami, ale bohužel jsme nepochodili. Nikdo neměl zájem. Stejně tak tam chtěl jeden místní podnikatel otevřít hospodu, jednali jsme o pronájmu některého z městských objektů, ale dotyčný nakonec ztratil zájem.

Chátrající střed kdysi živé městské části. Ve Starém Městě už není obchod ani hospoda.Zdroj: Deník / Tomáš JanuszekChátrající střed kdysi živé městské části. Ve Starém Městě už není obchod ani hospoda.Autor: Deník / Tomáš Januszek

A co investice? Plánujete tam nějaké?

Na to je nyní těžké jednoznačně odpovědět. Jednak nevíme, zda se bude pod tuto částí Karviné těžit, a pokud ano, jak velké a kde budou vlivy. V takové situaci nemůžeme uvažovat o budování kanalizace, navíc po zkušenostech, které jsou pár let staré, kdy město za víc než miliardu nechalo vybudovat nový kanalizační sběrač, ovšem řada majitelů rodinných domů se na kanalizaci odmítla připojit.

Musejí si to totiž zaplatit a to se ne každému chce. Bylo by tedy opravdu potřeba zvážit, zda je tam kanalizace skutečně nutná, protože je to velmi drahá záležitost. Mám ale pro obyvatele Starého Města dobrou zprávu: uvažuje se o vybudování vstupu výstupu do podchodu pod vlakovým nádražím ze strany od Starého Města. Přípravy běží.

Zástupci spolku S.O.S, kteří hájí zájmy tamních obyvatel a jsou oponentem těžařům v jejich plánech, nešetří kritikou ani směrem k radnici a stěžují se například na špatnou komunikaci s městem. Co vy na to?

Jak říkám, ničemu se nebráním, ale velmi mě mrzí, když poslouchám, že radnice s lidmi ze Starého Města nekomunikuje nebo pro ně nic nedělá. Například členům spolku S.O.S. jsme několikrát nabízeli schůzku, na které bychom probrali problém a dohodli se na řešení. Odezva ale nebyla žádná.

Nechápu proč, když například s iniciativou občanů Louk komunikujeme výborně. I já bych si mohl směrem k nim postěžovat. Spolek S.O.S. po nás požaduje spoustu dokumentů, které my jim rádi poskytneme.

Jen nechápu, proč zatěžují radnici např. tím, že v minulosti požadovali dokumentaci například o tom, kde se všude kácí stromy a jen za jeden rok nás to přišlo na 16 tisíc korun na poštovném a to jen proto, že spolek S.O.S., který má právní subjektivitu, si nebyl schopen zřídit datovou schránku, do které by se mu úřední dokumenty dal zasílat. Takže s tou ochotou komunikovat či nekomunikovat na úrovni to není úplně černobílé.