Jinak se v této zajímavé lokalitě nyní nechystá nic, zítra se pak ale široká veřejnost může přijít vyjádřit k návrhu tzv. Regulačního plánu historického centra Orlové.

Proč se tato aktivita koná?

„Regulační plán vznikne, abychom i do budoucna měli kontrolu nad tím, co bude v historickém centru města vznikat, jaké stavby by zde mohly vyrůst, jaké naopak ne, a podobně. Je to především proto, abychom měli jistotu, že i v dalších letech zde stavebně ani jinak nevznikne něco, co by narušovalo ráz této lokality,“ říká orlovská místostarostka Petra Ječmionková.

Staré náměstí je skutečně krásný kout města, kde kromě několika historických budov stojí i významná kulturní a duchovní památka, katolický kostel, o kus dál pak také ceněný kostel evangelický.

Jenže běžný život a ruch se odsud vytrácí, v místě funguje jen několik obchodů, provozoven, ordinací a restaurace, město má problém s obsazeností zdejší městské polikliniky.

„V posledních letech zde všechny aktivity byly jen takříkajíc do šuplíku,“ podotkl orlovský opoziční zastupitel Petr Koláček.

Své představy o využití lokality prezentovali zdejší radnici švýcarští studenti architektury, jiné návrhy pocházejí i z architektonické soutěže Cena Petra Parléře. Nic z toho se ale zatím nedělo v praxi.

„Jednou z možností, jak lokalitu oživit, by bylo propojit ji se současnou Orlovou. Jenže spoustu pozemků zde město nevlastní, patří firmě Asental Group, a tak jsou naše možnosti omezené. Myslím si tak, že nyní by se naše síly a snahy měly obracet spíše k dořešení problému kolem stavby současného náměstí či chybějícího letního koupaliště,“ dodal Petr Koláček.

Město s firmou Asental Gropup nyní žádné jednání o směně či koupi pozemků nevede. „Nikde přece není pravidlem, že město musí vlastnit vše a být v dané lokalitě jediným investorem,“ říká místostarostka Orlové Petra Ječmionková.

Městu patří zmíněný dům č. p. 840, jde o stavbu pod kostelem, kde nyní sídlí cukrárna. Město odmítlo některé nabídky na koupi domu, kdy dům pak mohl sloužit třeba jako kasino nebo soukromá ubytovna.

Zastupitelé budou v dubnu rozhodovat, zda investovat 600 tisíc korun do projektové dokumentace na přestavbu domu. Podle současných plánů by zde měly vzniknout byty 3+1 a 4+1 k sociálnímu bydlení pro vícečlenné rodiny.

S rodinami by se pak prováděla i další sociální práce, město, jako vlastník, by mělo kontrolu nad celým zdejším chodem. Na přestavbu bude orlovská radnice hledat peníze z dotačních zdrojů.

Zmíněná firma Asental Group má dlouhodobě v plánu využít některé zdejší pozemky k výstavbě nových rodinných domů. Zatím se ale neví kdy.