Různá zpoždění termínů se celé této akci doslova lepí na paty, nyní ale jde o situaci, kterou de facto nemůže ovlivnit vůbec nikdo. Běží zadávací řízení na pokračování této nadlimitní zakázky, to začalo letos 12. srpna a od té doby došlo již desetkrát k prodloužení lhůty.

„Celkem zadavatel k dnešnímu dni zodpověděl 157 dotazů na upřesnění zadávacích podmínek a konec lhůty pro podání nabídek je aktuálně stanoven na 12. prosince,“ uvedl za jednoho ze zadavatelů řízení, tím druhým je město Orlová, Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva financí. Jak upozornil, zmíněný termín se může v případě dalších dotazů samozřejmě posunout a umožňuje to i příslušný zákon. „Počet žádostí o vysvětlení zadávací dokumentace není překvapivý s ohledem na to, že jde o nestandardní zakázka navazující na předčasně ukončenou předchozí zakázku a velikost stavby. Žádosti se převážně týkají vyjasnění, upřesnění projektovaných prací a souladu textové a rozpočtové části projektu,“ dodal.

Situaci pochopitelně sledují i v samotné Orlové. „Pokud by se termín zahájení stavby stihl na jaře příštího roku, byli bychom samozřejmě moc rádi, pokud by se začalo do prázdnin, bylo by to dobré o něco méně, ale i tak by šlo stále ještě o přijatelný termín. Nicméně, teď ještě samozřejmě nemůžeme nic předjímat,“ okomentoval situaci starosta Orlové Miroslav Chlubna.

Stavba nyní několik měsíců stojí, protože s ní nakonec po dohodě s městem skončil předchozí dodavatel. Po opětovném zahájení prací čeká nového dodavatele ještě přibližně rok a půl, než se podaří dílo dotáhnout do konce.

OKD. Ilustrační snímek.
Nejvyšší soud začal řešit dovolání žalobců v kauze OKD