První květnový pátek došlo v Praze na pracovní schůzce k dohodě mezi primátorem Havířova Františkem Chobotem a pražskými umělci, která zaručí dokončení díla ještě letos na podzim.

Obě strany ustoupily částečně ze svých požadavků a dohodly se, že je v zájmu všech, aby dominanta náměstí Republiky byla zdárně dokončena. „Během šesti hodin jsme si vyříkali všechny problémy, které stavbu tohoto uměleckého díla provázely. Oba pohledy byly trochu odlišné, ale nakonec jsme se dopracovali ke kompromisu, který by mohl vést konečně ke zdárnému cíli,“ řekl Chobot.

Dohoda zaručí zhotovitelům doplacení prací, které museli vykonat nad rámec původních dohod. Ty se týkají například cestovného nebo montáží a demontáží díla samotného i dalších technických úprav. Celkově město za tyto vícepráce zaplatí 800 tisíc korun. Další peníze dostanou umělci, když se na díle bude pracovat. Jedná se o částku půl milionu, která byla díky kompletnímu nedokončení brány s kyvadlem a pramenem pozdržena. Pražští umělci už přitom 4,7 milionu obdrželi. „Půl milionu by zhotovitelé dostávali ve splátkách, a to podle toho, jak budou práce na dokončení pokračovat. Každopádně se jedná teprve o návrh dohody, kterou bude muset ještě schválit vedení města,“ upozornil dále Chobot.

Podle jeho slov umělci s návrhem souhlasili a přislíbili zahájení prací už tento týden. Je hodně pravděpodobné, že se v Havířově objeví právě dnes. Po zmapování situace určí postup prací. Smlouva počítá s tím, že dílo bude kompletně hotové nejpozději 15. září.

Podle dostupných informací nebude kyvadlo pohánět žádný motor. Mírný pohyb kyvadla by měl způsobovat pouze vítr a vliv pramene, který bude ochlazovat okolní vzduch. Velmi efektní má být osvětlení. Světelná trubice bude vedena nohami brány a díky speciálnímu zbroušení otvorů nebude ozařovat okolí.