Potvrzeným faktem je, že rodina Dany Zátopkové (za svobodna Ingrové) bydlela ve 20. letech 20. století na fryštátském zámku. Služební byt tam dostal její otec, důstojník 3. hraničářského praporu československé armády, Antonín Ingr.

V pondělí před půlnocí havaroval v Karviné šestadvacetiletý řidič.
Opilec v Karviné naboural o Velikonocích několik aut

Fryštátský zámek jako místo narození uváděla mj. také ve své knize „Náš život pod pěti kruhy“, která vyšla v roce 2016 v nakladatelství Academia.

"V pořadu GEN věnovaný Daně Zátopkové vysílaný Českou televizí 13. března 2020 byl publikován její rodný list. Z něj jsem vyčetl, že jako místo narození je uveden dům č.p. 528 na ulici Petrovická (jak jsem si později potvrdil, stejná adresa je uvedena i v matričním záznamu). Takže lidé měli asi pravdu…," říká známý karvinský historik a dlouholetý kastelán Zámku Fryštát Radim Kravčík. 

Starosta Orlové Miroslav Chlubna (NEZ.)
Orlovský starosta: Malinko podcenit koronavirus a věřit vládě. To byla chyba

"Adresu jsem měl, ale zjistit, kde ten dům stojí, nebo stál, tak jednoduché nebylo. Naštěstí jsem z předchozích badatelských prací ve Státním okresním archivu Karviná věděl, že v roce 1936 došlo k přečíslovaní domů v katastru obce Fryštát a že existuje úřední kniha, kde jsou tyto změny uvedeny (za tuto informaci děkuji archiváři Mgr. Pavlu Kufovi). V této knize jsem zjistil, že hledaný dům získal nové číslo popisné 465,“ popisuje další anabázi při pátrání po okolnostech narození Dany Ingrové (Zátopkové) karvinský historik.

Její rodný dům stál v bývalé kolonii Vagónka (naproti přes cestu ArcelorMittal Tubular Products, bývalý Jäkl). Dvacet dělnických, jeden mistrovský a dva úřednické domy tvořící kolonii Vagónka byly postaveny společností Freistädter Waggonbau A.G. v letech 1920-1921. Společnost existovala jen krátce (1918-1923) a vyráběla nákladní železniční vagony. 

Ilustrační foto
Tatínkové miminko uvidí, ale nejdříve dvě hodiny po narození

„Několik bytů v domě č.p. 528 (resp. 465) bylo firmou ve 20. a 30. letech 20. století pronajímáno československé armádě, která zde ubytovávala některé důstojníky. Je proto možné, že zde rodina kpt. Ingra krátce po příjezdu do Fryštátu bydlela, než získala byt na zámku ve Fryštátě,“ dokládá svá zjištění Radim Kravčík.

Na to, abychom zachránili vzpomínku na skvělou ženu i atletku, je už ale pozdě.

Poslední zbytky kolonie včetně rodného domu Dany Zátopkové byly zbourány v roce 2011.

Hard Cafe Karviná.
Klub Hard Cafe v Karviné je zavřený, ale pomáhá sbírkou, zapojit se může každý