Ovšem ne jen kvůli procházce od jedné informační tabule u zajímavých míst k té další, ale díky tomu, že u každé tabule je takzvaná keška. Příznivci geocachingu(nebo chcete-li geokešingu) vědí, o čem je řeč. Podle GPS souřadnic hledají skryté schránky s předměty, které tam už dříve někdo vložil.

„Aplikaci pro hledání kešek na této naučné stezce už mělo už po dvou týdnech staženo asi tisíc lidí,“ prozradil Ondřej Chlubna, jeden z autorů projektu naučné stezky.

Zaregistrovaly ji už i vyhledávače Seznam a Google.V případě naučné stezky (NS) Zapomenutá Orlová objeví kačeři (tedy lidé, kteří schránku hledají) ve schránkách dřevěná kolečka se symbolem NS Zapomenutá Orlové.

„Byli jsme fakt mile překvapeni, jak rychle se tato naučná stezka dostala do povědomí lidí. Na facebooku máme už několik tisíc zobrazení,“ řekl Chlubna.

Stezku zvládnou dospělí i děti

Informace o naučné stezce najdou zájemci na webu zapomenutaorlova.muor.cz. Zatím je informačních tabulí a schránek s keškou dvanáct, ale autoři stezky slibují třináctou. A možná ještě další.Přibudou další schránky.

„Třináctá schránka bude, a možná uděláme i další, bonusové. Chceme, ať si to lidé nejprve projdou a pak přidáme bonusy,“ maturant student Ondřej Chlubna.

Naučnou stezku Zapomenutá Orlová tvoří 12 informacích cedulí opatřených QR kódem, přičemž každá z nich připomíná místo nebo objekt, který utrpěl vlivem těžby uhlí natolik, že musel být srovnán se zemí. Stále je ale možné prohlédnout si kostely, zámecký park, památník obětem sedmidenní války o Těšínsko v roce 1919.

Zajímavostí je tzv. věčný oheň, což je výduch metanu z šachtice Jiří II, která byla jednou z prvních kutacích jam v Orlové.Stezka je lákadlem pro všechny generace místních obyvatel i turistů. Celý okruh měří asi jeden a půl kilometru a zvládnou jej dospělí i děti. Je to procházka na zhruba 75 minut.