Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebezpečný odpad je všude kam dávat

Karvinsko - Právě dnes vyráží do ulic Bohumína již poněkolikáté sběrna nebezpečného odpadu, starého elektrozařízení a drobného šrotu. To aby na celkem osmnáct stanovištích dala místním možnost zbavit se těchto přebytečných věcí, které by neměly končit v běžném komunálním odpadu.

3.10.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek - sběrný dvůrFoto: Deník

Jaký je vlastně o takové služby mezi lidmi zájem a jak jsou na tom obyvatelé dalších měst okresu?

V samotném Bohumíně vyjíždějí pojízdné sběrny mezi lidi dvakrát ročně.

„V dubnu Bohumínští odevzdali do pojízdné sběrny skoro jednu tunu odpadů a starého elektrozařízení. Nejvíce bylo drobných elektrospotřebičů a zařízení, skoro 600 kilogramů. Například starých barev, které mohou lidé také odevzdávat právě touto cestou, bylo na 150 kilo, olejů 30 kilo a starých léků asi 5 kilogramů," říká Šárka Plutová z radničního odboru životního prostředí.

Boduje i textil

Spolu s pojízdnou sběrnou pak dnes vyráží také sběr použitého textilu. Ten u obyvatel města boduje rovněž, zejména akce realizované Diakonií Broumov. Do její pojízdné sběrny vloni odevzdali asi tunu textilu a do sběrného dvora, kde je stabilní kontejner, dalších 9,5 tuny textilu.

Zneužívání ze strany firem

Několik možností, jak odevzdávat nebezpečný a elektroodpad, ale také starý textil, mají také obyvatelé Karviné. „Máme všechny typy svozu: jak dočasné přistavování kontejnerů podle potřeby, tak mobilní popojíždějící po městě podle potřeby, také je využíván sběrný dvůr. Na několika místech máme kontejnery na textil, obuv a hračky i kontejnery Asekolu," říká Michaela Zormanová z kanceláře karvinského primátora.

Kontejnery na veřejných stanovištích pak mají karvinské technické služby zmapované tak, aby vyhověly pokud možno celému městu.

„Trochu nás trápí přístup některých firem, které musejí za odpady speciálně ze zákona platit, ale rády si leckdy pletou kontejnery pro veřejnost s popelnicemi, kam mohou sypat cokoli," doplnila karvinské zkušenosti.

Dva sběrné dvory a šestnáct velkoobjemových kontejnerů využívají lidé v Orlové.

„Velkoobjemové kontejnery jsou přistavovány v pravidelných měsíčních intervalech na šestnácti místech na území města. Informováni o celoročních termínech jsou prostřednictvím městských novin, webových stránek a letáků. V loňském roce bylo svezeno 1265 tun odpadů,"uvádí mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.

Dva sběrné dvory, dvakrát ročně pojízdná sběrna a 21 kontejnerů rozmístěných po městě pro sběr drobného elektroodpadu, takové jsou možnosti pro obyvatele Havířova.

„Také u nás je zájem velký a obyvatelé města takto odevzdají stovky kilogramů daných odpadů ročně," řekla k tématu mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

Autor: Richard Kutěj

3.10.2015
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
1

Policie už nehledá ztracenou Etiopanku. Utekla do Německa, kde chce azyl

1. B ZŠ Gen. Svobody v Havířově.

Představujeme prvňáky ZŠ v Petřvaldě a ZŠ Gen. Svobody v Havířově

Havířov se po špatném startu zvedá

Havířov – Hokejový AZ už je zase regulérně v boji o play off. Prvoligová soutěž dnes pokračuje dalším kolem.

Kampaň vrcholí. Zaorálek se pustil do Babiše i v Bohumíně

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nenechal ani na mítinku v Bohumíně na Andreji Babišovi niť suchou: V této zemi se nevyplatí pracovat. Lepší je být rentiér.

S ODISkou nově do Ostravy také žlutými vlaky

Na krajskou síťovku ODISKA budou moci cestující jezdit i vlaky RegioJet. Do systému budou zařazeny tři ranní spoje z Návsí.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení