Zdejší nádraží slavilo výročí založení Severní dráhy císaře Ferdinanda, události, která je velmi úzce spjata také s vývojem samotného Bohumína.

Starosta Bohumína Petr Vícha tak na peroně prvního nástupiště vítal živou kopii samotného císaře s rodinou, lidé z Maryčky zde rozdávali koláče a vytvářeli atmosféru v bohumínských slavnostních oděvech z té doby, na peronu zněl flašinet i řízná dechovka.

„Toto výročí je pro nás velmi důležité, protože od toho se odvíjí i historie a rozvoj našeho města. Díky železnici se zde postavily továrny, přišli tady lidi. Dnes navíc slavíme i 72 let od osvobození Bohumína za 2. světové války,“ uvedl bohumínský starosta během slavnosti.

Vlak tažený historickou lokomotivou zvanou Šlechtična přijel do Bohumína před polednem. Přivezl výše zmíněnou císařskou návštěvu a další významné hosty oslav 170 let Severní dráhy, která se včera konala na několika nádražích v regionu, kudy vlak projížděl.

V Bohumíně dotvářeli dobovou atmosféru dospělí i děti ze zmíněné Maryčky v dobových oděvech. „Jedná se o kopie bohumínských slavnostních krojů přibližně z roku 1820. Tyto oděvy se oblékaly jen na významné události, jako byly svatby, křtiny a velké svátky v kostele,“ uvedla jedna ze zakládajících členek bohumínského spolku Jana Suchánková. Oděvy si členky Maryčky šijí svépomocí. Kabáty pánských krojů ale šije vyučená krejčová.