Poslední den se jí zúčastnil i současný ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, který zde veřejně přiznal, že nový zákon o sociálních službách se setkává s řadou problémů, které je třeba urychleně řešit. Na přetřes přišel zejména příspěvek na sociální péči. Na něj totiž vláda původně vyčlenila necelých devět miliard korun, avšak do dnešního dne už za příspěvky utratila více než třináct miliard korun.

„Do konce roku se částka ještě zvýší. I s dotačními programy celý systém přijde na nějakých 22 miliard korun což je podstatně více, než jsme počítali a dále by byl systém nefinancovatelný,“ vysvětlil všem přítomným ministr. Systém výplaty příspěvků na péči tak čekají změny. Nově by měli jeho příjemci dokládat, za které sociální služby peníze utratili a nutná je i revize posudkového lékařství a jeho vztahů s obcemi, které příspěvky schvalují.

„Je to hodně v nepořádku. Žadatelé o příspěvek čekají příliš dlouho. Na druhou stranu jsme zaznamenali i případy, kdy úřednice na obci bez skrupulí přehodnotí nález posudkového lékaře se dvěmi atestacemi. To je špatně,“ vysvětlil Nečas. „Chceme zjednodušit celý systém a administrativu. Ideální stav by byl, kdyby veškeré instituce potřebné k vyřízení příspěvku sídlily pod jednou střechou. Větší důraz budeme klást i na posudkové lékaře. Dva na celý okres jsou žalostně málo. Změny se dotknou i systému přijímání příspěvku. Ty bude moci klient vybírat buď hotovostně, kombinovaně nebo poukázkově. Část těchto změn již zahrnuje nový stabilizační balíček vlády,“ dodal Nečas.