Jak řekl orlovský starosta Miroslav Chlubna, radnice si od toho slibuje zklidnění situace ve městě a plynulejší životní standard bez problémů, které Orlovou sužují. O fungování systému bezdoplatkových zón se Orlovští informovali v Karviné a Bohumíně, kde platí už déle než rok.

„Zjišťovali jsme situaci v Karviné i v Bohumíně a zjistili jsme, že tam, kde byly bezdoplatkové zóny vyhlášeny, se situace opravdu zlepšila. Proto jsme se rozhodli do toho jít,“ řekl Miroslav Chlubna.

Podle něj jsou bezdoplatkové zóny jediným zákonným způsobem, jak se může město bránit proti přílivu nepřizpůsobivým obyvatel. „Vysíláme tím do světa zprávu, že Orlová už nebude tak jednoduše dobytná a vlastním občanům tak předáváme informaci, že je nenecháme na holičkách,“ uvedl Chlubna.

Kdo nezlobí, nemá problém

Pro občany s trvalým pobytem se vyhlášením bezdoplatkových zón nic nemění. Naopak má odradit ty, mají v úmyslu se do takové lokality nastěhovat, pronajmout si byt a nájemné platit pomocí státních příspěvků, tedy doplatků na bydlení. Nově už takové lidé dávku nedostanou.

Jako bezdoplatkové zóny města obvykle vyhlašují lokality, kde se vlivem sestěhování většího množství lidí odjinud zvýšila kriminalita, množí se sousedské spory a podobně.

„Zákonodárce nám právě díky těmto datům a číslům umožňuje právě zde bezdoplatkové zóny vytvořit. Opravdu očekáváme, že život a soužití v Orlové se nyní zlepší. Situaci budeme samozřejmě nadále sledovat a podle toho budeme i schopni bezdoplatkové zóny jak rozšířit, tak třeba i zmenšit. Vše závisí na situaci,“ doplnil starosta Orlové.

Bezdoplatkové zóny jsou nyní v Orlové vyhlášeny v celkem pěti lokalitách, jejich přehled je na webových stránkách města.