A překvapení občas zažívají i oddávající a matrikářky nejen v obřadních síních, ale také v zahradách restaurací, v parcích nebo u rodinných domů. Svatba letos proběhla i na českotěšínském fotbalovém hřišti.

Nejvíce svateb proběhne během léta a svatbami je nabité i letošní září.

„Každoročně je největší zájem o termíny v dubnu, červnu a v červenci. Letos je ale překvapivě největší zájem o září," říká mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková a dodává, že tabu pro uzavírání sňatků již několik let není květen. Pověra totiž praví: „Svatba v máji, do roka máry."

„Navzdory pověrám se lidé berou i v květnu, letos jsme v tomto měsíci oddali šest párů. Stejný počet uzavřel manželství i v lednu," říká bohumínská mluvčí Lucie Kolková a dodává, že letos v Bohumíně zaznamenali velký počet obřadů v průběhu týdne. Snoubenci si objednali hostinu v místě, kde měli všechny soboty i státní svátky zadané, a nebránili se uspořádat svatbu i v pracovní den.

I když svatebních výstřelků a novot přibývá, o počtech uzavření sňatků se to samé říci nedá. „V Českém Těšíně letos proběhlo šest desítek sňatků, včetně těch církevních. Loni jich za stejnou dobu bylo sedmdesát pět. Svateb je méně, roste počet lidí, kteří mají děti, ale neberou se. Mění se doba a pro mnohé je to ekonomicky výhodnější," vysvětluje Havlíková.

„Jasným trendem jsou skutečné svatební šaty u nevěst, a to i u svateb, které máme zdarma v kulturním domě a kde jsou třeba jen sami svatebčané a dva svědci. Nevěsty si prostě dávají na svém dni záležet a s civilním oblečením se potkáváme zřídka," přidává zkušenost jeden z karvinských oddávajících, náměstek primátora Miroslav Hajdušík.Evergreenem jsou stříbrné, zlaté či diamantové svatby, kterých v našem regionu letos proběhlo několik, a další jsou do konce roku naplánovány. „Do konce letošního roku by se měly uskutečnit ještě dvě diamantové svatby," říká orlovská mluvčí Nataša Cibulková.