„Muži je kladeno za vinu, že od začátku listopadu do konce minulého týdne spáchal devět skutků, přičemž většinou měl využít skutečnosti, že zahrady i některé objekty byly volně přístupné a vozidla nebyla uzamčená, mnohdy měla klíčky v zapalování,“ uvedla v úterý 19. prosince policejní mluvčí Daniela Vlčková.

Začátkem listopadu měl muž v Dětmarovicích z neuzamčené budovy stojící vedle rodinného domu odcizit jízdní kolo. Obviněný uvedl, že na kole odjel, ale protože bylo malé, nechal ho po chvíli stát opodál.

Prodejce Willy Pedro je podobný Diegu Maradonovi, Havířov, 18. 12. 2023.
VIDEO: V Havířově prodával dvojník Diega Maradony. Lidé mu změnili život

V pondělí 20. listopadu měl v Orlové z přístřešku u domu odcizit neuzamčené osobní vozidlo. Policistům sdělil, že s ním odjel do Polska a auto v odhadované hodnotě 120 tisíc korun ponechal na jemu neznámém místě.

Další odemčený automobil měl odcizit o dva dny později v Dětmarovicích. Na základě vyhlášeného pátrání policisté vozidlo, byť už poškozené, nalezli. Ovšem chyběly peníze a doklady, které byly uschovány v interiéru vozu.

Důl ČSM - poslední činná šachta v Česku slaví 55 let.
Poslední činná šachta v Česku. Důl ČSM začal na Karvinsku těžit před 55 lety

Koncem listopadu měl opět v Dětmarovicích překonat oplocení pozemku a z neuzamčeného sklepa odcizit přepravku piv. Do protokolu pak uvedl, že pivo vylil a prázdné láhve s přepravkou odevzdal, aby měl peníze na jídlo a cigarety.

Automatická převodovka ochránila auto

Následující den pro něj mělo být velkým lákadlem neuzamčené auto s klíčkem v zapalování. Ovšem, jak sám uvedl, překvapením pro něj byla automatická převodovka. Když auto začalo zničehonic couvat a narazilo do dalších dvou vozidel, z vozu promptně zmizel a odešel raději pěšky.

Zloděj řádil na Karvinsku, především v Dětmarovicích.Zloděj řádil na Karvinsku, především v Dětmarovicích.Zdroj: se svolením PČR

Začátkem prosince měl užít k jízdě další nezabezpečený osobní automobil, který měl odcizit z oplocené zahrady v Dětmarovicích. Auto bylo druhý den nalezeno na parkovišti v Karviné, kam ho měl zaparkovat.

Poslední automobil, který měl v Dětmarovicích odcizit v pondělí 11. prosince, převezl a zaparkoval v řadové garáži v Orlové. Tu ovšem nevlastnil. Měl se do ní vloupat. Navíc během přesunu měl v Rychvaldu odcizit z jiného auta registrační značky a namontovat je na odcizené vozidlo. Ani tuto skutečnost muž nepopíral a uvedl, že původní značky zahodil.

Na staré nádraží ve Fryštátě přijel v neděli 17. prosince historický vánoční vlak, který cestující svezl do Petrovic a zpět.
Na fryštátském nádraží už měli malé Vánoce. Přijel i vánoční vlak

„Poznatky získané v rámci prověřování, které vedli policisté obvodních oddělení v Dětmarovicích, Orlové a Bohumíně ve spolupráci s kriminalisty vedly k odhalení možného pachatele. Pomyslná klec spadla minulou středu, když jej kontrolovali policisté v Orlové. Podezření, že by se mohlo jednat o muže, který měl během jednoho měsíce mimo jiné odcizit čtyři osobní automobily, jedno kolo a čtyři auta poškodit, se nakonec potvrdilo,“ informovala Daniela Vlčková.

Karvinští kriminalisté, kteří případ od svých kolegů převzali, následně muže obvinili ze spáchání přečinů krádeže vloupáním, poškození cizí věci a porušování domovní svobody. Svým jednáním měl způsobit škodu odcizením ve výši téměř 400 tisíc korun a poškozením zhruba 80 tisíc korun. Auta a kolo, které byly zajištěny, mohou být navráceny majitelům. Obviněný svou trestnou činnost nepopíral, s kriminalisty spolupracoval.

Orlová.
Kde stojí nejkrásnější vánoční strom z Karvinska? Známe vítěze

„Není ovšem vyloučeno, že se mohl dopustit ještě dalších skutků. V tom případě by mu mohlo být trestní stíhání rozšířeno. Každopádně v případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody až na pět let. V současnosti je obviněný ve vazbě. V této souvislosti apelujeme na občany, aby si svůj majetek chránili. Nenechávejte otevřené brány a branky na pozemek, neuzamčená vrata garáží, kůlen, dílen, domovní dveře. Na pozemku nenechávejte nezajištěná auta nebo jízdní kola. Nedejte zlodějům šanci!“ upozorňuje Daniela Vlčková z Policie ČR.