Zatímco majitelé zahrad a rodinných domků využijí dřevo na podpal, ve městech se použité smrčky, jedle a borovice hromadí u popelnic a kontejnerů.

Jak se vánočního stromku zbavit ideálně? „Do sběrného dvora s ním," shodují se zaměstnanci firem zabezpečující pořádek ve městech. Zároveň ale přiznávají, že cestu s vysloužilým stromem do sběrného dvora váží jen málokdo. Města proto v průběhu povánočních měsíců pořádají speciální svozy.

V Karviné začínají se svozem vánočních stromků od popelnic a kontejnerů hned v těchto dnech. „Svoz plánujeme vždy operativně, podle zvýšeného množství stromků na odpadních stanovištích. Stromky posléze odvážíme do kompostárny na skládce v Horní Suché," říká referent provozu karvinských technických služeb Pavel Filipczyk.

Otázku „kam s ním" řeší každým rokem i obyvatelé Orlové. „Jednou z možností, jak se stromku zbavit, je odvoz na naše sběrné dvory. Letos však díky dohodě města se společností SMO mohou občané odložit vánoční stromeček beztrestně také vedle nádoby na směsný komunální odpad," uvedla Nataša Cibulková z orlovské radnice s tím, že svoz stromečků od rodinných domů i z bytové zástavby bude probíhat od 4. do 6. a poté od 9. do 11. ledna.

Také v Českém Těšíně mohou lidé stromky odložit k nádobě na komunální odpad. Speciální svoz vánočních stromků zde proběhne již potřetí. „Stromy budeme svážet v několika termínech, přesněji 10., 18. a 25. ledna. Poslední svoz proběhne 1. února," informovala mluvčí města Dorota Havlíková. Použité jehličnany, které v Českém Těšíně pracovníci sesbírají, neskončí na skládce komunálního odpadu, ale najde se pro ně ještě jedno použití. Svozová firma stromy zpracuje na dřevní štěpku a předá je k využití do tepláren.

„Za poslední dva roky se touto cestou podařilo zachránit před skládkováním více než šest tun dřevní hmoty," doplnila Havlíková.

V Havířově a v Bohumíně speciální svoz vánočních stromků nechystají. „Stromků obvykle není tolik a často také bývají znečištěné různými dráty a ozdobami. Pokud by to bylo nezbytné, s úklidem vánočních stromečků vypomohou zaměstnanci veřejně prospěšných prací," vysvětlila Eva Wojnarová, vedoucí havířovského oddělení zeleně.

„Pokud lidé stromky odloží nelegálně u sběrných nádob, dopouštějí se vlastně založení černé skládky. Přitom mohou použitý stromek odevzdat bezplatně přímo do sběrného dvora," dodal vedoucí provozu odpadového hospodářství bohumínského BM servisu Martin Rajnošek.

Pavla Krůčková