Nájemníci se v městských bytech střídají z nejrůznějších důvodů. Někteří z nich neodcházejí dobrovolně a bytu se doslova pomstí. Náklady za opravy poškozeného zařízení je však dostihnou, stejně jako dlužné nájemné.

„Záleží na vztahu nájemníků k městskému majetku. Jsou byty, které se nám vrací ve velmi dobrém stavu a naopak velmi zničené. Deník sledoval průběh opravy jednoho bytu, který byl vystěhován exekutory," řekl manažer provozu Městské realitní agentury Petr Valášek.

Deník sledoval práce v jednom bytě od vystěhování problémového nájemníka po dokončení rekonstrukce, kdy byl připraven pro nového nájemníka.

Byt v domě v ulici 17. listopadu v Havířově-Podlesí byl po nedobrovolném odchodu nájemníka zralý na důkladnou rekonstrukci. Na zdech visely strhané tapety, strop zdobily polystyrenové stropnice, zdevastovaná byla kuchyňská linka i plynový sporák. Pilou na dřevo bylo upraveno i bytové jádro.

„Stav tohoto bytu byl horší, než je běžný standard. Některé byty však bývají v ještě horším stavu. Po vyklizení bytu zaměstnanci MRA vypracují základní soupis předpokládaných oprav, který se následně upřesní. V této domácnosti bylo nutné provést generální opravu elektrorozvodů, vody i plynu, podlah, bytového jádra a dalších prvků. Nová je kuchyňská linka i plynový sporák," popsal Valášek.

Oprava konkrétní domácnosti trvala dva měsíce a přišla na zhruba 150 tisíc korun.

Poté, co je byt připraven, vyhlásí MRA veřejný záměr pronájmu. Lidé se o něj mohou ucházet v soutěži. Jejich žádosti posuzuje bytová komise, která vybere vhodné kandidáty, ze kterých je pak vylosován jeden, kterému je byt předán.

„Předpokládám, že o tento byt bude velký zájem. Je v žádané lokalitě a je malometrážní, o což mají lidé zájem," dodal Valášek.