Díky zlepšování epidemické situace se nemocnice pomalují začínají vracet do (téměř) normálního režimu a chtějí opět začít provádět předem plánované operační zákroky, které musely kvůli nárůstu covidových pacientů odložit. Ovšem zdaleka ne všude.
Například v Karvinské hornické nemocnici (KHN) se ještě tento týden vrátí do plného provozu některé ambulance.

Od čtvrtka zahájí běžný provoz ortopedická a spondylochirugická ambulance, od pátku se vrátí do normálu interní ambulance a postupně i všechny ostatní. Současně se u pacientů začnou provádět předoperační vyšetření tak, aby se od pondělí 30. listopadu mohly uskutečňovat některé odložené operační zákroky, zatím však v omezené míře.

Akutní péče

„Nemocnice je schopna zahájit provádění plánovaných výkonů i přes to, že podstatná část jejího zdravotnického personálu nadále působí na covidové stanici a počet nakažených zdravotníků zůstává poměrně vysoký,“ uvedla mluvčí nemocnice Andrea Vargová.
Nejvíce lékařských kapacit se však stále soustředí na akutní péči. Nemocnice totiž musí nadále zajišťovat potřebnou lůžkovou kapacitu pro pacienty s koronavirem.

„V současnosti nadále hospitalizujeme covid pozitivní pacienty na standardním covidovém oddělení a také na JIP.  Zejména naše JIP je pod zvýšeným tlakem a je téměř neustále plná,“ přiblížil aktuální situaci ředitel Karvinské hornické nemocnice Tomáš Canibal.

Normální provoz?

Toto zařízení je ale, alespoň v rámci okresu, výjimkou. V jiných zařízených ten návrat tak rychlý nebude. Například ředitel Nemocnice v Havířově Norbert Schellong, nechce předem nic slibovat.

„S některými výkony začneme hned a s některými možná až v únoru. Každopádně od tohoto týdne se budeme snažit navracet plánované výkony podle toho, jak se nám budou vracet nemocní lékaři a sestry,“ uvedl Schellong.

Opatrní jsou také v Bohumíně, kde podle slov manažera pro léčebnou péči Petra Beneše, vyčkávají a rozhodnou se podle toho, jak se bude vyvíjet křivka nakažených. „Zatím jsme v této věci neudělali žádné rozhodnutí. Čekáme také, jak se k tomu postaví kraj, potažmo ministerstvo zdravotnictví,“ řekl Beneš.

Vysoká nemocnost

Připomněl také, že je stále potřeba starat o covidové pacienty. „Budoucnost nemocnic v tomto bude vyžadovat zcela nový řád jejich fungování,“ tvrdí Petr Beneš.

Kde se určitě jen tak s neakutní operativou nezačne, je Nemocnice Karviná-Ráj. Důvodem je stále vysoká nemocnost lékařů a zdravotnického personálu, celkem jde o více než 100 lidí.

„O návratu k běžnému režimu zatím uvažovat nemůžeme. Od pondělí ale zahajujeme operativu očních operací, které nevyžadují hospitalizaci,“ uvedla mluvčí nemocnice Věra Murínová.

V Nemocnici Český Těšín operativu nemají.