„Vím, že jsou avizovány i některé další výpovědi, se všemi zaměstnanci se snažíme jednat, nebudu zakrývat ani to, že část výpovědí souvisí také s optimalizací karvinské a orlovské nemocnice,“ uvedl pro Deník krajský zdravotní rada Martin Gebauer. Dodal také, že odchody lékařů a sester jsou ale jinak obecně v síti krajských nemocnic běžné a kraj jako zřizovatel je řeší pravidelně.

„Jsme připraveni i na situaci, kdy by z Orlové odešlo najednou více lékařů a sester, než je běžný stav. Dočasně bychom zde museli v rámci náhradních směn přesouvat lékaře a sestry z jiných krajských nemocnici a samozřejmě by se zahájila i masivní náborová kampaň, abychom daná místa a oddělení opět stabilizovali,“ řekl dále Martin Gebauer.

Výpovědi orlovských zdravotníků potvrdila i tamní nemocniční odborářka Denisa Stolarzcyková. „Když jsme říkali, že pokud půjde optimalizace nemocnice daným směrem, začnou lékaři a sestry odcházet mimo síť krajských nemocnic do soukromé sféry, nikdo nás neposlouchal. Teď k tomu dochází a já nevím, kdo od nás tedy nakonec bude přecházet do nemocnice v Karviné-Ráji, jak je plánováno,“ řekla odborářka Deníku.

Zastupitelé kraje před nedávnem odhlasovali jeden z kroků celkové optimalizace krajských nemocnic. Tím je zrušení lůžkových oddělení v orlovském špitále a jejich přesun do Karviné-Ráje. V Orlové má vzniknout velká LDN a centrum následné péče. V provozu mají zůstat ambulance a to 24 hodin denně 7 dní v týdnu, v případě nutnosti hospitalizace by byli pacienti převezeni do nemocnice v Karviné či v Havířově. Část orlovských zdravotníků, orlovská veřejnost i vedení města v tom ale vidí rušení místní nemocnice a od počátku byli rozhodně proti.

Už ve středu se kvůli tomu mají také setkat někteří zaměstnanci špitálu a starosta Orlové Miroslav Chlubna na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem, kde chtějí celou situaci dále řešit. Město Orlová pak mj. zvažuje i krok, že by si nemocnici vzalo pod svá křídla.