Jsme sice region s velkou nezaměstnaností, jenže mnohým se více vyplácí brát dávky a přivydělávat si nárazovou prací načerno, než se nechat řádně zaměstnat a jsou tu i tací, kteří zkrátka pracovat nechtějí.

„Najít dobrého tesaře, zedníka a jiné řemeslníky je problém. Stejné je to s lidmi na pomocné práce. Lidé se dnes do práce nehrnou, mívají problémy s disciplínou a další," říká bez obalu zástupce jedné z regionálních stavebních firem Pavel Willerth.

Další příklad z praxe? Třeba to, jak narazili archeologové, kteří hledají brigádníky pro průzkum výkopů na stavbě náměstí v Orlové. Město s obrovskou nezaměstnaností a s minimálním zájmem o brigádu za 85 korun na hodinu.

„Pár lidí se přihlásilo, je pravda, že jsme pak čekali na lepší podmínky a někteří zavolali, že už mají něco jiného. Většina se ale už neozvala, ti si přišli asi jen pro razítko pro pracák. Brigádníky tak stále hledáme a uvítáme," řekla vedoucí archeologického týmu Barbara Marethová. „Nabízejí málo, pokud bych měl třeba ještě dojíždět a platit si dopravu, nevyplatí se to," řekl pak Deníku jeden z lidí, kteří se v oblasti brigádek a jednorázových pracovních příležitostí pohybují.

Problém se sháněním spolehlivých zaměstnanců pociťují třeba také v gastronomii.

Jedna z prestižních regionálních restaurací už několik týdnů hledá kuchaře, nabízený plat je 25 tisíc korun hrubé mzdy měsíčně.

„Jenže práce v kuchyni je také dřina. Navíc se v našem oboru pracuje poměrně dost hodin měsíčně. Mnozí raději volí příjem ze sociálky a přivydělají si za pár hodin měsíčně někde načerno," vysvětluje jeden z provozovatelů restauračních zařízení na Karvinsku Marian Koval s tím, že také v jeho oboru se nedostatek lidí netýká jen vyučených lidí.

„Je problém sehnat někoho spolehlivého i na pomocné práce," dodává.

Úřad práce České republiky (ÚP ČR) říká, že lidé v evidenci nesmí odmítat nabízenou práci. „Musí k tomu mít vážné důvody například zdravotní stav či péče o dítě," říká mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková. „Pokud člověk práci odmítne, může ho ÚP ČR sankčně vyřadit z evidence na 6 měsíců, případně může odejmout dávky," říká dále.

Počet lidí, které úřad sankčně z evidence vyřadí, každoročně stoupá. V únoru 2015 to bylo 5 368 lidí, v únoru loni 5 804, letos 6 683 lidí. „Za pozornost stojí též fakt, že se ÚP ČR daří snižovat dlouhodobou nezaměstnanost. Ke konci února 2017 tvořili lidé, kteří jsou bez práce déle než rok, 36,3 % z celkového počtu uchazečů, v únoru 2016 jich bylo 40 %, v únoru 2015 pak 43 %," dodává mluvčí.