Už pouze poslední dny mají lidé na to, aby na policejní služebnu nosili zbraně a střelivo, na které doposud neměli povolení. Amnestie vyhlášená počátkem února potrvá do konce července, v pátek mají lidé tedy poslední příležitost své zbraně nahlásit.

„V minulých dnech a týdnech registrujeme zvýšený zájem o využití amnestie. Je to zřejmě dáno tím, že se v současnosti konec amnestie často avizuje v médiích,“ uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Lidé tedy chtějí na poslední chvíli využít možnosti zlegalizovat nošení své zbraně. Pokud to neudělají, hrozí jim po červencovém termínu trestní stíhání. Přesná čísla a statistiky odevzdaných zbraní a střeliva ještě v Karviné nemají. „Čeká se na poslední dny. Během příštího týdne poté budeme mít konkrétnější informace,“ uvedla Viačková.

Lidé nosí na služebny zajímavé kousky

Stejně jako v jiných regionech i tady přicházeli lidé se zajímavými sběratelskými kousky. V březnu například přinesl policistům ke kontrole vášnivý sběratel samonabíjecí pistoli Mauser C96 v úpravě karabina.

„Jedná se o samonabíjecí pistoli, která byla vyrobena soukromým císařským vrchním zbrojířem W. Foersterem v Berlíně. Jde o individuální úpravu zbraně na karabinu. Obzvláště tato karabina je sběratelsky velmi ceněná a vyhledávaná,“ potvrdila unikátnost sběratelské trofeje policejní mluvčí.

Na služebnu v Karviné se od února do těchto dnů nosilo ledacos. „Lidé zde přinesli krátké i dlouhé zbraně, brokovnice, signální pistole nebo perkusní revolver,“ jmenuje rozmanitý arzenál zbraní Viačková.

Právě perkusní revolvery se ve velkém nosí v posledních dnech na služebnu. A do pátku zcela jistě ještě nějaké přibudou. Jejich majitelé, pokud mají čisté svědomí, je dostanou brzy zpátky. „Zbraně procházejí expertízou, která když vyloučí, že s nimi někdy došlo k trestné činnosti, jsou vráceny zpět majiteli,“ dodala Viačková.