Případy, kdy pacienti s příznaky či potvrzeným koronavirem dorazí, sami, nemocnice v Ráji ještě přijme. Podle mluvčí nemocnice Věry Murínové je aktuálně problém s nedostatkem lékařů.

„Nakazila se nám velká část interních lékařů, kteří garantují covid jednotky. Proto jsme museli vyhlásit stop stav,“ uvedla pro MF DNES Murínová. V nemocnici je aktuálně něco přes padesát pacientů s koronavirem na lůžkách standardních, JIP i ARO.

Svou kapacitu lůžek pro pacienty s covidem nabídla Karvinská hornická nemocnice, která povolala do služby další lékaře a sestry, aby nedošlo k přetížení personálu, který pečuje o pacienty hospitalizované na tamním interním oddělení.

„Protože volných míst na interně máme relativně málo, navýšili jsme kapacitu příjmové ambulance, a to tak, že jsme uvolnili čtyři lůžka, která byla původně vyhrazena pro izolaci pacientů, u kterých je podezření na nákazu koronavirem. Izolaci suspektních pacientů teď zajišťujeme jiným způsobem a uvolněná lůžka máme k dispozici pro pacienty, kteří vyžadují interní péči a mají negativní test na Covid-19,“ popsal přijaté opatření ředitel Karvinské hornické nemocnice (KHN) Tomáš Canibal.

Na interním oddělení KHN je k dispozici 30 lůžek pro covid negativní pacienty, kteří nevyžadují intenzivní péči. Pro covid pozitivní pacienty, kteří nevyžadují intenzivní péči, byla vytvořena nová stanice s 25 lůžky. 

V havířovské krajské nemocnici je od tohoto týdne osm pacientů z Třince. Nemocnice zatím nápor zvládá a podle ředitele Norberta Schellonga se nemocnice se plní. „Aktuálně máme 30 zdravotníků v izolaci, zatím ale stop stav nehrozí. Budeme také navyšovat kapacitu o dalších 20 lůžek,“ uvedl Schellong. Celkem se v Havířově covidem nakazilo 70 zaměstnanců, ale postupně se vracejí do práce.

Zaskakují medici a dobrovolníci

S nedostatkem personálu bojují také v Bohumíně, kde rovněž přijímají pacienty s covidem. „Měli jsme hraniční stav už před covidem, teď máme nějaké zdravotníky v karanténě, na ošetřovném i nakažené, takže improvizujeme. Nabrali jsme dobrovolníky i mediky a studenty zdravotních škol, kteří u nás tak to absolvují praxi,“ řekl manažerka pro ošetř. péči Zina Nováčková z Bohumínské městské nemocnice. Aktuálně leží v Bohumíně mají osm pacientů nakažených koronavirem, k dispozici je 21 lůžek.

V souvislosti s nastalou situací upozorňuje vedení Karvinské hornické nemocnice na skutečnost, že interní péče na Karvinsku je dlouhodobě deficitně zajišťována a interní oddělení zdejších nemocnic jsou přeplněná. „Zatímco pacientů je pořád stejně, lůžek na interních oddělení ubývá, protože se je nedaří personálně zajistit,“ uvedl ředitel KHN Tomáš Canibal.