Cílem tohoto opatření je omezit příjem interních pacientů prostřednictvím vozů Rychlé zdravotnické pomoci, což představuje zhruba polovinu všech interních příjmů za den. Nemocnice i nadále ošetřuje interní pacienty, kteří přijdou sami, nebo budou přivezeni rodinnými příslušníky.

Od tohoto pondělí bylo v nemocnici i přes toto omezení přijato 39 interních pacientů, z toho 13 na standartní interní lůžkovou stanici, 26 na COVID jednotky.

„Naše nemocnice, jediná v Karviné, poskytuje péči o pacienty s onemocněním Covid-19 téměř nepřetržitě od začátku května letošního roku. Prošli jsme si těžkou zkouškou již na jaře, kdy jsme se museli spolehnout na vlastní kapacity a zvládnout nápor pacientů díky ložisku nákazy ve společnosti OKD. Naším hlavním úkolem bylo a je postarat se o vlastní personál,“ sděluje ředitel nemocnice Ivo Žolnerčík.

V minulém týdnu nemocnici během několika dnů postihl výpadek čtyř klíčových lékařů interního oddělení a šesti zdravotních sester, kteří onemocněli. „Okamžitě jsme začali řešit personální výpomoc z okolních krajských nemocnic, kde je situace podobná. S ohledem na stále zhoršující se situaci jsem nakonec rozhodl o dočasném omezení přijímání interních pacientů do naší nemocnice, abych krátkodobě ulevil již tolik přetíženému personálu,“ vysvětluje Žolnerčík.

Personální situace karvinské nemocnice se nelepší, přibývá počet nakažených zdravotníků z řad lékařů a sester, aktuálně jde o 53 nakažených pracovníků. 

Nemocnice Karviná Ráj disponuje dvěma lůžkovými stanicemi vyčleněnými pro covid pacienty, v celkové kapacitě 50 lůžek. Standartní interní oddělení má kapacitu 30 lůžek. Nemocnice Karviná-Ráj vyčlenila pro pacienty s nákazou Covid-19 navíc 5 lůžek na JIP a 4 lůžka na oddělení ARO.

„K páteční 14. hodině leží v nemocnici celkem 60 pozitivních pacientů, z toho 20 pacientů leží na oddělení sociálních lůžek a 33 je na standartních covid jednotkách. Dalších sedm pacientů vyžaduje intenzivní péči, z tohočtyři leží na COVID JIP a tři jsou ve vážném stavu na oddělení ARO. K téže hodině disponujeme ještě deseti volnými lůžky na jednotkách COVID, jedno volné lůžko zůstává na ARO,“ informuje mluvčí nemocnice Věra Murínová.

Počet covid pacientů vzrostl i v Hornické

Rovněž v Karvinské hornické nemocnici vzrostl po včerejšku počet pozitivních pacientů na covid, a nejen pacientů, i zdravotníků.

Péče o pacienty na covidovém oddělení je přitom velmi náročná a nemocnice tak musí nadále posilovat své zdravotnické týmy. Od pondělí proto dojde k výraznému omezení činnosti ambulancí, které budou fungovat pouze v režimu akutní péče.

„Za včerejšek jsme přijali osm covid pozitivních pacientů. Dnes ráno leželo na covidovém oddělení 19 pacientů. Covidová jednotka intenzivní péče je téměř plná. Na plicní ventilaci jsou napojeni dva pacienti a vypadá to, že bude napojen ještě jeden,“ popsal současný stav ředitel Karvinské hornické nemocnice Tomáš Canibal.

Kapacita 25lůžkové covidové jednotky se naplňuje a přibývá i nakažených zdravotníků. Aby nemocnice zajistila další lékaře, sestry a případně i rozšíření lůžkové kapacity pro covid pozitivní pacienty, musí od příštího týdne omezit provoz všech ambulancí včetně pracovního lékařství. Akutní péče o všechny pacienty hospitalizované na lůžkových odděleních zůstane zachována v plném rozsahu.

„Snažíme se kontaktovat pacienty, kteří mají naplánované kontroly, aby sem zbytečně nejezdili a aby nevznikaly konfliktní situace. Veškeré úsilí směřujeme k zajištění dostatečných kapacit pro péči o covidové pacienty, ale také o ty v akutním stavu,“ dodal ředitel Karvinské hornické nemocnice.