V pátek 16. října to uvedl zpravodajský server České televize ČT 24. Podle informací z něj nemocnici v Karviné-Ráji Zařízení oslovilo ministerstvo zdravotnictví a to na základě jeho zkušeností z testování zaměstnanců OKD, tam zařízení provedlo už dvacet tisíc testů na covid-19. Nemocnice v Karviné v současnosti odebírá nejvíce vzorků ze všech zařízení v Česku. 

Rozvodněná Odra, říjen 2020. Ilustrační foto.
Dolní Marklovice: Letos jsme byli vytopení už dvakrát, říká muž

Mluvčí karvinské nemocnice Věra Murínová pro ČT 24 dále uvedla, že zařízení není schopno nastavit metodologii samo, protože se jedná o laboratorní metodu. „Naše nemocnice nedisponuje mikrobiologickou laboratoří, ta je k dispozici právě ve zdravotním ústavu,“ řekla s tím, že obě instituce budou spolupacovat. 

Nemocnice Karviná-Ráj nemá infekční oddělení, přesto je nucena přijímat i pacienty s covidem-19. Nastavení metodologie podle Murínové nebude žádnou zátěží pro nemocnici. „My v tuto chvíli už máme svoje stávající odběrové týmy, které hodláme dát k dispozici právě pro nastavení metodologie a správného výběru testů,“ uvedla.

Nemocnici v těchto dnech výrazně pomáhají medici Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Právě díky nim se zdravotnické zařízení neobává toho, že by nastavení metodologie společně s aktuálním přílivem nemocných nedokázalo zvládnout. 

Ilustrační foto
Proti viru! Havířov i Karviná opět nabízejí pomoc seniorům a nemocným lidem

Karvinská nemocnice získala velké zkušenosti díky plošnému testování zaměstnanců OKD. "Behem dvou měsíců bylo preventivně odebráno dvacet tisíc vzorků, 113 z nich bylo pozitivních na covid-19," uvedla mluvčí OKD Naďa Chattová. Právě v dolech OKD na Karvinsku byla v květnu největší ohniska nákazy v kraji. „Už druhý měsíc každý pracovní den testujeme stovky našich zaměstnanců na čtyřech lokalitách. Za celé dva měsíce jsme z provedených testů zaznamenali celkem 113 pozitivních případů, 57 lidí je už vyléčených a 56 je v tuto chvíli nemocných,“ uvedl ředitel provozu OKD David Hájek.

Předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková řekla, že rozhodnutí pravidelně ve čtrnáctidenních cyklech testovat všechny zaměstnance hodnotí firma s odstupem času jako správné a včasné. „Vzhledem ke stále rostoucím číslům pozitivních případů v celé republice tak mají naší zaměstnanci pravidelně přehled o tom, jestli covid-19 mají, nebo ne,“ uvedla pro ČT 24.

Některé bohumínské městské část zaplavila voda. hasiči čerpají vodu lidem ze zahrad v Nové Vsi, Šunychlu i Starém Bohumíně.
VIDEO: Protipovodňová hráz chybí. Rozvodněná Odra na Bohumínsku opět škodila