„Odebrali jsme osm set vzorků a s ohledem na komplexní přístup k pojetí studie nás ministerstvo zdravotnictví požádalo, abychom pokračovali s dalšími typy vzorků i v tomto týdnu,“ řekla Deníku mluvčí nemocnice Věra Murínová s tím, že dílčí výsledky už nemocnice poslala na ministerstvo zdravotnictví.

V praxi vše probíhá tak, že se na odběrovém místě udělají test na koronavirus člověku, kterého k odběru poslal jeho praktický lékař nebo hygienici. S tím, že bude součástí studie, musí dotyčný souhlasit.

V takovém případě udělají zdravotníci odběr klasickou metodou PCR (výtěr z nosohltanu) a navíc výtěr ze slin. Třetí vzorek se bere také z nosohltanu, a je vyhodnocen takzvanou antigenní metodou, která je jednak levnější něž klasický test a také rychlejší. Výsledek je znám do 15 minut.

Laboratorní vyhodnocení vzorků je na Zdravotním ústavu v Ostravě, který provede srovnávací analýzu a antigenní testy ověří se současnými PCR testy. Výstupy z těchto srovnání zatím známy nejsou, vše je v kompetenci ministerstva zdravotnictví.

Cílem studie proveditelnosti je popsat několik modifikací odběrových míst a to jak stacionárních v nemocnici krajského i fakultního typu, nebo mobilních, které může fungovat v sanitce, v průmyslovém podniku. Odborníci mají takéí popsat pracovní postupy a nastavit vybavení a logistiku testování.