Jedná se o přístroj, který odděluje tkáně a současně zastavuje krvácení na principu ultrazvukového kmitání čepelky operačního nástroje. „Přístroj je pro pacienta velice šetrný. Nepoškozuje orgány vtěsné blízkosti řezu, spolehlivě staví krvácení a významným způsobem zkracuje operační čas. Rovněž zmenšuje krevní ztráty během operace. Běžně se užívá při operacích žaludku, střev, štítné žlázy, slinivky břišní a většiny gynekologických výkonů,“ řekl primář chirurgie Bronislav Firla.

Harmonický skalpel používalo chirurgické a gynekologické oddělení nemocnice již od roku 2001 kcelé řadě laparoskopických i klasických operací. Protože se během šestiletého provozu přístroj osvědčil, rozhodlo se vedení nemocnice zakoupit pro chirurgické obory nový přístroj, který je mnohem výkonnější. „Přístroj umožní další zkvalitnění práce vprůběhu operací, sníží zátěž pacienta, spotřebu krve a také ušetří při každé operaci náklady na šicí materiál pro obvazy. Skalpel bude využit i u pacientů skardiostimulátorem,“ doplnil přimář Firla.

Přístroj byl zakoupen a uveden do provozu na počátku května a jedná se už o druhý přístroj. „Koupi přístroje umožnilo i to, že na pořizovací ceně se ze 40 procent podílela sponzorsky soukromá firma. Pořízením předpokládáme, že povede krozšíření operací při využití harmonických skalpelů a potvrzuje trend nemocnice spojený se stále se zlepšující kvalitou poskytované zdravotní péče,“ sdělil Firla.

Využití starého i nového skalpelu je odhadováno až u 250 operací za rok. Na centrálních operačních sálech vhavířovské nemocnici bylo vloňském roce provedeno přes 4 200 operací voborech chirurgie, gynekologie a urologie. Ztoho bylo provedeno spoužitím harmonického skalpelu celkem 174 operací a s novým přístrojem počet jednoznačně vletošním roce vzroste.