Sekretář PZKO v Bohumíně Mieczysław Bittmar Deníku potvrdil, že tamní skupina PZKO chce kvůli finančním problémům prodat dům v Masarykově ulici v Novém Bohumíně.

„Máme už i kupce, čekáme pouze na vyjádření městského úřadu, kterému patří pozemek," uvedl Bittmar. „Rozhodně to ale neznamená, že ustaneme s našimi aktivitami, budeme se scházet u členů doma nebo si budeme prostory pronajímat," dodal.

Novobohumínská organizace PZKO je už druhou, která v krátké době řeší nedostatek peněz na provoz a údržbu svých domů PZKO. Naposledy letos v dubnu prodala svůj společenský stánek organizace PZKO v Záblatí.

V Bohumíně v současnosti fungují už jen tři místní skupiny PZKO v Záblatí, Novém Bohumíně a ve Skřečoni.

Málo členů, málo peněz

Na Karvinsku, Těšínsku a Frýdecko-Místecku je v současné době 43 domů PZKO a problémy s údržbou jsou nasnadě: budovy pocházejí většinou ze 70. let minulého století, a tudíž nezbytně potřebují aspoň vyměnit okna a zateplit.

Potíže některých místních skupin PZKO udržovat své společenské prostory a domy v přijatelném stavu přiznává i předseda Hlavního úřadu PZKO Jan Ryłko.

„Nejsme dotované sdružení a potíže nastávají zvláště u organizací, kde není tak silná členská základna nebo jsou všichni členové už pokročilejšího věku. Naději do budoucna upínáme k finančním zdrojům, jako jsou např. fondy Evropské unie, ale v prvé řadě bych uvítal, kdyby obce, které nemají svůj kulturní dům, budovy využívaly a podílely se na jejich údržbě," říká Jan Ryłko. Za příklad dává Horní Suchou u Havířova.

Janusz Waloszek, předseda PZKO v Karviné-Fryštátě, jednoznačně klade rovnítko mezi počet členů té které místní organizace a prostředky, kterými může disponovat. „Určitě má početnější organizace výhodu, i když s nedostatkem peněz bojujeme všichni," říká Waloszek.

Kvůli odlivu členů nedávno skončila organizace PZKO v Karviné-Sovinci. Nejpočetnější karvinská organizace PZKO Fryštát se letos zjara pustila do rekonstrukce a zvětšení svého domu PZKO. Peníze sháněli dva roky, využili evropské fondy, na dovybavení interiéru čekají na prostředky, které mají slíbené z Polska.

MICHAELA ZORMANOVÁ