Právě zima, posolené silnice a další dokáží na každém vozidle napáchat některé škody, které zprvu mohou vypadat nenápadně. Jejich následky ale mohou být hodně nepříjemné. Vždyť jde nejen o pohodlí, ale především o bezpečnou jízdu pro samotného šoféra a jeho posádku, ale i všechny ostatní účastníky silničního provozu.

„Určitě doporučujeme po zimě nechat prohlédnout podvozky a tlumiče. Lidé v tomto období také přezouvají gumy a když už jsou kola dole, vyplatí si alespoň vizuálně zkontrolovat i brzdové obložení a další věci, které s tímto souvisí. Důležité je také provést geometrii kol," vyjmenovává některé základní body jarních prohlídek vozů technik jednoho z karvinských autoservisů Radim Štabla.

Jak dále odborník z oboru podotýká, důležitá je také kontrola všech kapalin a zapomínat by lidé neměli ani na tak zdánlivě banální věc, jakou jsou stěrače. „V zimě často dochází vlivem mrazu k poničení gum stěračů. Ty ale musí být v naprostém pořádku. Vždyť nám zabezpečují jednu z nejdůležitějších věcí, kterou je při řízení dobrá viditelnost a potřebný výhled z vozu na dění před námi a kolem," vysvětluje dále karvinský servisní technik.

A často diskutované téma přezouvání pneumatik? „Možná svým názorem jako člověk, kterého živí i tato činnost, překvapím. Ale pro vyloženě sváteční řidiče jsou mnohdy letní gumy zbytečnou investicí. Hovořím ale opravdu vyloženě o lidech, kteří autem najezdí pár kilometrů ročně. V opačném případě se samozřejmě přezouvání vyplatí," doplnil servisní technik z Karviné.