„Všem rodičům nabízíme, aby se i s dítětem přišli přesvědčit nejprve k nám a sami na vlastní oči viděli, co taková péče o zvířátko obnáší. A úplně nejlepší řešení je zkusit zapsat takového malého zájemce k nám do kroužku. Tady každé dítě samo brzy zjistí, zda jej taková činnost bude bavit, a to natolik, že dokáže překonat i ty méně příjemné a nečekané věci, které každý domácí chov zvířat kromě radosti rovněž přináší," říká Naděžda Sikorová, vedoucí Přírodovědné stanice v Karviné-Ráji, která spadá pod Krajské středisko volného času Juventus Karviná.

Nejeden tolik chtěný mazlíček totiž nakonec u lidí doma nemá místo. Vyžaduje pravidelnou péči, občas bývá nemocný a veterinární zákroky něco stojí, někdy dokonce smrdí a dělá doma nepořádek a zkrátka, je živý, nikoli plyšová hračka.

„Každý by si měl tak důležitý krok, jako je pořízení si živého tvora, opravdu dobře promyslet," souhlasí i pracovník psího útulku v Orlové Tomáš Fábry. „Lidé si to mnohdy neuvědomují, ale téměř každé zvíře, a pes obzvlášť, opravdu změní chod každé domácnosti. Přibude nejen pravidelné venčení, výcvik a výchova, ale takové rodině se například změní i styl dovolené. Pokud chce cestovat i se psem, musí speciálně vyhledávat ubytovací zařízení, kde mohou být i psi, nebo mít po tuto dobu pro psa zajištěnou dokonalou náhradní péči. To vše jsou zkrátka další finance a starosti navíc," upozorňuje pracovník orlovského útulku.

Také zde, stejně jako v mnoha jiných útulcích našeho regionu, nabízejí všem zájemcům, aby se nejprve přišli nezávazně podívat a takříkajíc „nasát" psí atmosféru. Dalším krokem může být i zapojení se do zdejšího dobrovolnického programu.

„S dobrovolníky máme ty nejlepší zkušenosti již několik let. Jsou mezi nimi i lidé, kteří nemohou mít z nejrůznějších důvodů psa doma. Chodí tedy k nám, venčí zdejší psíky, chodí s nimi na výstavy oříšků a podobně. Něco takového bych doporučil třeba i lidem, kteří sami zvažují, že si později pořídí psa vlastního. U nás si vyzkoušejí, co vše taková péče znamená, navíc jsou dobrovolníci nepředstavitelnou radostí i pro naše psy, protože každá péče, každé pohlazení, každá vycházka, to vše je pro ně doslova balzám na duši," doplňuje Tomáš Fábry.