Osmatřicetiletý Eduard Toráč byl na rodném Slovensku tři roky bez stálé práce. O pořádné místo nemohla zavadit ani jeho žena, a tak se rozhodli odejít do Česka a začít nový život. Po půlročním „tápání" v novém bydlišti v Karviné se na něj usmálo štěstí dostal se do rekvalifikačního kurzu a už příští týden bude pracovat jako zedník, zatímco jeho žena má slíbené místo pomocné servírky.
To vše díky rekvalifikačnímu kurzu, který zorganizovalo Sdružení Romů severní Moravy.
Kurz absolvovalo 20 mužů a stejný počet žen. Muži se rekvalifikovali na zedníky, ženy na pomocné servírky. Téměř polovina z nich už má slíbenou práci.
Málo zájemců
Kurz hradilo Ministerstvo práce a sociálních věcí z evropských prostředků a i když by se zdálo, že zájemců o rekvalifikaci bude víc než volných míst, opak byl pravdou. „Museli jsme proto požádat o spolupráci místní úřad práce, který nám s výběrem adeptů pomohl," prozradil šéf Sdružení Romů severní Moravy Milan Ferenc.
Přiznává, že byl velmi rozčarován přístupem některých nezaměstnaných. „Když jsem viděl tu nechuť některých lidí se do kurzu zapsat, vzdělávat se, rozčílil jsem se a všem jsem jim při setkání na úřadu práce řekl, že pokud budou Romové takovéto šance ignorovat, osobně prosadím to, aby lidé, kteří takovouto nabídku odmítnou, přišli o sociální dávky," řekl Milan Ferenc.
Podle něj jsou takovéto kurzy pro nezaměstnané výhodné, protože nepřijdou o sociální dávky a ještě mají perspektivu získat poté, co kurz absolvují, práci.
Nový život
Projektový manažer kurzu Zbyněk Gajdacz považuje za úspěch, že se podařilo zaměstnat víc lidí, než stanovilo ministerstvo.
„Museli jsme garantovat deset zaměstnaných ze 40 a podařilo se nám zajistit práci 15 absolventům, což je pro začátek víc než dobrý výsledek," řekl Zbyněk Gajdacz.
Novým zedníkům a servírkám tak začíná nový život. Koncem minulého týdne na předání certifikátů o absolvování kurzu se těch 15 šťastných dozvědělo, kde a kdy začnou pracovat. Další si musí práci sehnat sami. Šanci mají větší než před pár měsíci.
Paní Alena Toráčová všem Romům doporučuje, aby se nebáli a do podobných kurzů se hlásili. „Zejména ti se základním vzděláním. A když to nevyjde, tak ať jdou na další kurz. Nikdo jim zadarmo nic nedá," vzkazuje.
Je velmi ráda, že oba s manželem uspěli a mohou začít nový život. „Zatím bydlíme na ubytovně, ale když budeme pracovat, máme šanci na normální byt," žije v naději. Kurz, který právě absolvovala, si pochvaluje.
Mimo jiné proto, že na Slovensku prý nic takového neexistuje a zejména pro Romy je problém získat vzdělání a slušnou práci.